تبلیغات در ترفندستان
مشاهده RSS Feed

کوچکترین وبلاگ ترفندستان

سلام.
تو این وبلاگ که یواش یواش و به مرور زمان تکمیل میشه ...
شما هـــــــــــــــــمــــــ ـــــــه جور مطلبی می بینید
پس نمیشه گفت موضوع وبلاگ فلان هست تا بخوام راجبش بگم.
نظری هم دارید بفرمایید که خوشحال می شم
___________

مبارزه

به این مطلب امتیاز بدهید
سلام. نمی دونم این مطلبی که قراره بنویسم چند خط یا چند صفحه میشه، اما حس می کنم همه طرفدار این بحث هستن و خیلی ها هم واقعاً بهش نیاز دارن.

دوست دارم همیشه راحت بنویسم و صمیمی تا کوچیک و بزرگ بتونن درک کنن عمق نوشته رو. تا امروز هم فکر می کنم موفق بودم تو قسمت وبلاگ. بگذریم..

یادمه تو دوران بچگیم (6-7 سالگی ) از خانواده توقع خرید همه چیز هایی که می خواستم و رو داشتم. از شمشیر پلاستیکی ها آبی رنگ تا اسباب بازی های گرون و خفن. خب بعضی هاش و می خریدن بعضی هاش رو هم نمی خریدن و منم واقعاً اشک می ریختم واسه بعضی از اون نخریدن ها چون شدیداً دلم می خواست. اگر می خریدن می گفتن تو همیشه زیاد خرج می کنی و پول ها رو تو تموم می کنی آخرش.

این حرف و حدوداً همه از خانوداه هاشون شنیدن حالا با بیان ها مختلف اما همه از همون بچگی این حس مقصر بودن رو شنیدیم ( شاید اون موقع اصلاً نمی فهمیدیم چی می گن و فقط اون خواسته مهم بود که بر آورده بشه ).

اما هیمن جمله های بی اهمیت و به ظاهر الکی باعث شکل گیری شخصیت ما آدم ها میشه.

حالا فکر کنید تو ابعد بزگتر چی میشه. تو جامعه در روز چند نفر به صورت جدی یا شوخی شما را مقصر می دونن بابت اتفاقات روزمره. که شاید واقعاً تو یک سری اتفاقان شما مقصر نباشین و دوست یا دشمنتون به شوخی یا از روی نادونی شما را مقصر بدونه. نتیجه هر 2 یکی هست. ( این جمله شما مقصری به گوشتون رسیده )

همه این ها جمع که میشه، رو هم سوار میشه و یک شب که بیخوابی میاد سراغ شما این فکر ها هم میاد. که این فکر ها تبدیل میشن به عذاب وجدان.

___________________________________

این حرف های بالا روزمرگی های آدم هاست بحث من امشب در باره مبارزه هستش با 2 تا چیز که واقعاً زندگی رو بدمزه کرده برای خیلی ها که قدرت مبارزه ندارن و یا حتی خیلی ها اصلاً خبر ندارن که میشه مبارزه کرد. به هر حال دوست دارم تجربه رهایی از بی خوابی و مبارزه با عذاب وجدان رو با شما به اشتراک بزارم. شاید یه روزی یه جایی به جوری به درد کسی خورد.
_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_

یک سری عذاب وجدان ها رو آدم می دونه دلیلشون چیه و از کجا اومدن حالا اون ها رو میشه یه کاری کرد حتی اکر علم مبارزه رو نداشته باشی. اما بعضی از عذاب وجدان ها رو نمی دونیم ( این جور مواقع فکر می کنیم دلشوره داریم اما در واقع عذاب وجدانه )

عذاب وجدان از کوتاهی کردن از کاری که باید انجام می دادیم یا احساس مسئولیت میاد. اگر مدام دچارش بشید می تونه به بیماری هایی مثل افسردگی تبدیل بشه.

بعضی وقت ها این زبون 5 سانتی باعث میشه ما شدید ترین عذاب وجدان ها رو بگریم. پس بهترین کار تو این موضوع این هست که فقط 1 دقیقه حرفی نزنیم. همین. حرف نزنیم. یه پیش گیریه عالی.

بعضی وقت ها بهتره حرف نزنیم و درخواستی نکنیم. مثلاً می دونی فلان دوستت رو باهاش حال نمی کنی یا یک سری احلاق های بد داره یا کلاً شوم هستن ایشون هر بار که باهاش قدم میزنه بلاهای آسمانی نازل میشه. اما دعوتش می کنی مثلاً به خونت یا یک رستوران. بعد پیش خودت می گی که چی ؟ مگه قرار نبود با این دیگه نگردم ؟؟ همین باعث میشه عذاب وجدان بگیری. پس در نتیجه سکوت کردن خیلی وقت ها باعث پیش گیری از عذاب وجدان میشه. سکوت + فکر البته.

یک سری مواقع هم هست که دیگه کار و کردی یا حرف و زدی، این جور موقعه ها فقط مریم تو فکر و شروع می کنیم به خودن ناخن یا ور رفتن با انشگت های پا و صدمه زدن های کوچیک به خودمون. اما این کار ها اشتباس . باید کاری کرد. اصلاح اون کار اشتباه. درسته که اون اتفاق افتاده و 100% درست نمیشه. اما هیمن که یکحرکتی در مسیر درست کردنش انجام بدیم. احساس خوب بودن و مفید بودن می کنیم. ذهنمون آروم تر میشه. ( امتحان کنید، خیلی آروم میشه ذهن ) بعضی وقت ها با یک مذرت خواهی ساده همه چی حل میشه. یا خریدن یک کادو یا کلاً هر حرکت خوبی. شاید اصلاً کسی رو آزار ندادیم و خودمون رو آزار دادیم. مثلاً باید یک پیشنهاد یا یک در خواست به کسی می دادیم و ندادیم. شروع می کنیم به حرص خوردن و وجدان درد گرفتن. باز هم می تونیم اینجا از خودمون معذرت خواهی کنیم. به خودمون قول بدیم برای دفعه بعد آماده باشیم. بعد خودمون رو ببخشیم. ( می دونیم که چیزی درست نمیشه اما باید حرکتی کنیم به سمت بهتر شدن ). ما آدم ها یک سری وقت ها از کار های خیلی بد دیگران هم چشم پوشی می کنیم و می بخشیم. اما سر یک سری چیز های کوچیک و بی اهمیت خود درگیری داریم و سال ها خودمون رو نمی بخشیم. هنوز که هنوزه می گیم. من یک اشتباه کردم 10 سال پیش و هیچ وقت هم خودمو نمی بخشم. خب که چی ؟؟ چرا ؟ اگر نبخشیم خودمون رو اعتماد به نفسمون رو از دست میدیم.

__

وقتی عذاب وجدان داریم باید یا یکی در میون بزاریم ( تست کنید- خیلی جواب میده ) همینجوری به عنوان درد دل حرف بزنیم نه این که توقع راهنمایی داشته باشیم. حس سبک بودن به آدم دست میده. من که اینجوری ام . شما رو نیم دونم دیگه.

سفر کردن هم خیلی موثره و چون حس سفر و مسافرت و این ها میاد وسط کلاً یادتون میره چی کار کردید. این سفر حتی می تونه تا پارک سر کوچه باشه.

یک سری عذاب وجدان ها هم هستن سر کمبود ها آدم یادشون می افته. چرا من فلان ماشین یا فلان قدر در آمد ندارم . این فکر ها باعث میشه خودت رو کم ببینی و به خودت و کار های قبلیت عذاب وجدان داشته باشی. اما خب اینطور ها هم نیست. 100% چیزهایی داری که بتونی حال کنی باهاشون. دوست های خوب. خانواده. اصلاً نیازه که خودتون رو گول بزنید حتی تو این یک مورد. چون فکر اشتباه تو این مواقع چیزی رو که درست نمی کنه هیچ. خیلی چیز ها رو هم خراب می کنه.

اما بهترین چیز برای درمان عذاب وجدان فراموش کردن هستش. فراموشی بزرگترین نعمتی هست که ما داریم. این چیزی که برای شما الان مهم و دردناکه 2 سال دیگه خنده داره. پس زیاد هم جدی نگرید عذاب وجدان ها رو.
_________________________________________

اگر توجه کرده باشید، اکثر این عذاب وجدان ها شب قبل از خواب میاد تو ذهنمون و باعث گفتگو های تک نفره با خودمون میشه. مخصوصاً شبایی که بی خوابی میگیرتمون.

هستن کسایی که هر شب بی خوابی ذارن و صبح ها هم نمی خوابن در واقع از شدت کم بود خواب چپ می کنن دیگه. پس این حس بی خوابی و عذاب وجدان همیشه با هم میان.

اگر بی خوابی دارید این هارو با دقت بخونید. منم یه زمان شدیداً بی خوابی گرفته بودم که قبل از قرص و دارو خوب شد.

سعی کنید سر یک ساعت بخوابید، هر شب. ( عمب هم کنید بهش نه این که فقط بگید خب من 12 می خوابم بعد ساعت 3 به فکر خواب بیوفتید تازه ) بعد اگر ساعتی رو مشخص کردید. سر اون ساعت کلاً همه چیز رو بندازید دو و بخوابید. مخصوصاً موبایل ها رو. واقعاً خبری توش نیست. wifi رو قطع کنید و چشم ها رو ببندید. تا خوابتون هم نرفته باز نکنید ( )

وقتی شب بی خواب باشید در طول روز مثلاً ساعت 3-4 بعد از ظهر منگ می شید و خوابتون میاد. مردید هم نخوابید اون ساعت بزارید خواب رو واسه شب ( جالب اینجاست شب خوابتون میپره بازم ) اما اشکال نداره. ساعت 12 wifi قطع. برید تو رخت خواب. فرداش هم اگر ظهر خوابتون گرفت نخوابید حالا شب بشه دیگه راحت می خوابید. ( یعنی کافیه 2 روز سختی بدید به خودتون ) ( امتحانش کنید)


الکل و مشروبیجات هم کلاً باعث بی خوابی میشن تو دراز مدت حتی سیگار قبل از خواب!!!

قبل از خواب عادت کنید کتاب بخونید 5-6 صفحه. اینم واقعاً جواب میده.

بدون فکر و راحتب بخوابید. این سایت هم مرتبط هست با بی خوابی و مطالب جالبی نوشته بخونید خوبه براتون.:

http://persian.euronews.com/2014/07/...health-hazard/

خوب بخوابید
دسته بندی ها
خاطره نویسی

نظرات

 1. mrgladiyator آواتار ها
  غلت حای طایپی حم میبینم نو نوشطه حام. ثعی کنید خودطون بخونید درصطش رو.
 2. Dead Terminator آواتار ها
  بعضی وقت ها این زبون 5 سانتی باعث میشه ما شدید ترین عذاب وجدان ها رو بگریم


  کلاً خیلی خیلی مطلب خوب و مفیدی بود ممنون . امیدوارم که کمک کنه .
  4 پسندیدن
 3. ZzBb آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط mrgladiyator
  غلت حای طایپی حم میبینم نو نوشطه حام. ثعی کنید خودطون بخونید درصطش رو.
  واقعا امروز به این خندیدن نیاز داشتم. مرسی
  3 پسندیدن
 4. Mansour07 آواتار ها
  عذاب وجدان
  چیزی که همیشه دارم، چیزی که هیچوقت برام تمومی نداره
  4 پسندیدن
 5. mrgladiyator آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط ZzBb
  واقعا امروز به این خندیدن نیاز داشتم. مرسی
  ايشالله هميشه خندون باشى
  3 پسندیدن
 6. mrgladiyator آواتار ها
  نقل قول نوشته اصلی توسط Mansour07
  عذاب وجدان
  چیزی که همیشه دارم، چیزی که هیچوقت برام تمومی نداره
  متنى كه نوشتم و بخون شايد كمكت كنه. حتى خيلى كم.
 7. Xx Joker xX آواتار ها
  ممنون وبلاگ خوبی بود باتشکر
  شمشیر پلاستیکی ها آبی رنگ
  من یادمه زرد بود (البته اون چیزی که من یادمه برای 6/7 سال پیشه )
  یک سری مواقع هم هست که دیگه کار و کردی یا حرف و زدی
  من اینجور موقع ها یاد یه سری سوالات چرت و پرتی که توی دوران دبستان پرسیدم می افتم
  2 پسندیدن
 8. Dead Terminator آواتار ها
  من یادمه زرد بود (البته اون چیزی که من یادمه برای 6/7 سال پیشه )
  سبزشم بود جز اولین اجناس چینی بودن
  1 پسندیدن
 9. nima75 آواتار ها
  مرسی
  من بی خوابی و عذاب وجدان ندارم اما مطلب مفیدی بود .
  1 پسندیدن
 10. sunlight_sky آواتار ها
  کد:
  .تنها اعضای سایت قادر به دیدن این محتوا هستند. لطفاً وارد شوید و یا برای عضویت رایگان و بی‌دردسر در سایت کلیک کنید

  1 پسندیدن

اکنون ساعت 15:55 برپایه‌ی ساعت جهانی (GMT +3.5) می‌باشد.

تبلیغات متنی

عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه‌ی سایت، جدیدترین ترفندها، نقد و بررسی‌ها و مطالب مدرسه فناوری به طور خودکار به ایمیل شما ارسال می‌شود. بعد از کلیک بر روی دکمه‌ی «مشترک شوید»، بایستی کد داخل تصویر را وارد کرده، سپس به صندوق ایمیل خود مراجعه کنید و روی لینک تأیید کلیک کنید تا اشتراک شما نهایی شود.

کلیه حقوق مادی و معنوی متعلق به وب سایت ترفندستان است. برداشت مطالب و تصاویر تنها با ذکر نام ترفندستان مجاز است.