یکی دیگر از پرچم دارهای اصلی و شاید پر سروصداترین آنها در سال ۲۰۱۳ رونمایی شد و حالا تنها باید منتظر رونمایی از آیفون بعدی بمانیم تا مثلث قدرت دنیای اسمارت فون ها (سامسونگ/اپل/اچ تی سی) که حالا سونی را در کنار خود میبیند و تبدیل به یک مربع قدرت شده است، کامل شود.
حداقل در این مطلب تصمیم نداریم تا در مورد اینکه کدام اسمارت فون موفقیت بیشتری کسب میکند و چه دلائلی باعث این موضوع خواهد شد صحبت کنیم، بلکه سعی خواهیم کرد تا نگاهی به سیاست های کلی سامسونگ در بازار اسمارت فون ها و بخصوص در قبال رونمایی از پرچم دارهایش بکنیم.
آیا سامسونگ با الگو برداری از اپل در حال کپی برداری از خودش میباشد؟
همه ما با این سیاست کمپانی اپل آشنا هستیم که از یک طراحی خاص چه آیفون باشد، چه آیپد و حتی مک حداقل برای ۲ سال متوالی استفاده میکند و تنها تغییراتی جزئی و یا به نوعی اصلاحی در آنها در سال دوم تولید و عرضه شاهد هستیم (بحث جزئیات فنی به کنار).این موضوع چند خوبی و بدی برای هر ۲ طرف خریدار و فروشنده به همراه دارد.
چرا کمپانی ها به پیروی از این سیاست نیاز دارند؟
نکته مثبت این سیاست برای فروشنده یا تولیدکننده محصول آنست که میتواند با آزادی عمل بیشتر در بخش تولید لوازم جانبی ظاهر شود و تا حدودی این اطمینان را داشته باشد که تولید لوازم جانبی های بیشتر برایش یک عمل ریسکی و احیانا زیان بار نخواهد بود. از طرفی دیگر میتواند میزان استقبال و فروش و موفقیت خود را در بازار بسنجد. شاید همین موضوع و اطمینان از موفقیت فروش است که سامسونگ را تشویق کرد تا بار دیگر پرچم دار خود را با طراحی مشابه با گلکسی اس ۳ وارد بازار کند. دستیابی به فروش ۴۰ میلیون گلکسی اس ۳ آنقدر برای سامسونگ شیرین بوده است که در زمانی که اصلی ترین هدف این کمپانی افزایش سهم خود در بازار های جهانی و بخصوص امریکاست، بخواهد کمی محتاط تر عمل کند و بقولی قدم هایش را هر چند آهسته تر اما محکم تر بردارد.
البته این سیاست سامسونگ را شخصا محکوم و آنقدر ها هم نادرست نمیدانم چرا که نمیتوان با قاطعیت گفت که اگر کمپانی هایی مانند اچ تی سی و سونی هم سال گذشته میتوانستد در سال گذشته این تعداد از پرچم دار های خود را بفروش برسانند آنها باز محصول امسال شان را با تغییراتی اساسی معرفی میکردند. حتی برعکس، این سایر کمپانی ها هستند که در سال گذشته نتوانستند با سامسونگ در بازار فروش سامسونگ رقابت کنند و نیاز به آن داشتند که به قول معروف کارت جدیدی رو کنند. بر خلاف بسیاری از دوستان بنده معتقدم که این فروش ۴۰ میلیونی گلکسی S3 بیشتر به خاطر ظاهر آن بوده است چرا که مشخصات فنی محصولات زیادی در حد و اندازه های گلکسی S3 بود و یا بسیاری از قابلیت هایی را که سایر محصولات از آن بی بهره بودند از راه های دیگری مثل نصب اپلیکشن جبران نمود و تنها بخشی از S3 که برای کاربر غیر قابل دستیابی می ماند همین طراحی است.
چرا من به عنوان مصرف کننده هم متضرر نیستم؟
شخصا انسان بسیار تنوع طلبی هستم بطوری که در بعضی مواقع تصویر پیش زمینه تلفن همراهم را چندین بار در طول یک روز عوض میکنم و نهایت جذابیتی که یک محصول هر چقدر فوق العاده و زیبا هم که باشد میتواند برای من داشته باشد یک هفته است. اما اگر بخواهیم به عنوان مصرف کننده به این موضوع نگاه کنیم من و شمایی که به هر دلیلی از جمله توانایی مالی نتوانیم هر ساله تلفن همراهمان را عوض کنیم این موضوع که اسمارت فونی که خرید میکینم حداقل برای چند سال قدیمی نخواهد شد بسیار خوشحال کننده است. کمتر کسی پیدا میشود که در حال حاضر گلکسی اس ۳ داشته باشد و از آنکه هنوز تلفن همراهش بعد از حدود ۱ سال طراحی برابر با جدیدترین محصول سامسونگ را دارد ناراحت باشد. همچنین همانطور که در بالا اشاره شد کمپانی ها میتوانند لوازم جانبی های بیشتری را در اختیار کاربران قرار دهند که کارایی و لذت استفاده از محصول را دوچندان کند.
تلفن همراه لباس نیست !
تلفن همراه لباس نیست! منظور از این صحبت چیست؟ بگذارید به این صورت بیان کنم. هدف اصلی ما از خرید پوشاک جدید به نوعی تغییر در ظاهر و متفاوت ظاهر شدن در برابر افراد است اما آیا ما با همین هدف یک اسمارت فون یا گجت خریداری میکنیم ؟ بدون شک برای اکثر افراد استفاده از کاربرد های یک محصول است که ما را به خرید آن ترقیب میکند. شاید نگاه این چنین به موضوع طراحی های تکراری توسط اپل، سامسونگ یا هر کمپانی دیگری مثل نوکیا بتواند کمی آرامش خاطر بیشتری به ما بدهد.
اگر به گذشته برگردیم و نگاه دوباره به تمامی آن محصولاتی که از نگاه ما تکراری و خسته کننده می آمدند بیاندازیم، در میابیم که در کنار آن قالب یکسان بسیاری تغییرات و بهبود های نرم افزای و سخت افزای وجود داشته است که بطور خاص عملکرد آن دستگاه را بالا برده است و ما را به دستیابی به هدف اصلی مان از خرید نزدیک تر میکند. به عنوان مثال در مراسم دیروز سامسونگ آنقدر قابلیت های نرم افزاری برای S4 رونمایی کرد که شاید هر کمپانی دیگری بود آنها را میتوانست در قالب ۳ پرچم دار رونمایی کند و به موفقیت هر سه آنها باور داشته باشد. بار دیگر اعلام میکنم هیچ کسی از تنوع و دیدن خلاقیت و طرح های جدید ناراحت نمیشود.
کلام آخر
مراسم دیروز سامسونگ این ذهنیت را به بسیاری از ماها داد که سامسونگ با الگو برداری از سیاست اپل در تلاش است تا حداقل هر ۲ سال یک بار با کپی از محصول سال گذشته خود و به نوعی اصلاح ظاهری محدود و ارتقای مشخصات فنی در کنار بالابردن قابلیت های نرم افزاری پرچم دار خود را رونمایی کند. یا به زبان ساده گفت سامسونگ با الگو برداری از اپل از خودش کپی کرد.
نظر شما در این مورد چیست؟ آیا بهره بردن از شرایطی که در بالا اشاره شد ( داشتن تلفن همراه با جدیدترین طراحی و لوازم جانبی بیشتر ….) را میپسندید یا هنوز معتقدید طراحی و تنوع مهم ترین فاکتور برای تولید یک محصول جدید می باشد؟ آیا باور دارید که اگر دیگر کمپانی ها مانند اچ تی سی در شرایط سامسونگ بودند همین راه را میرفتند؟ نظرات خود را با ما و دیگر کاربران پی سی وار به اشتراک بگذارید.