تبلیغات در ترفندستان
+ ارسال تاپیک جدید
نمایش نتایج: از 1 به 7 از 7

موضوع: آموزش تخصصی پرتابل کردن برنامه‌ها به بهترین نحو ممکن

پست‌ها
    854

Microsoft-Security-Essentials Firefox Windows-8 IR-TCI
    نوع و سرعت اینترنت: ADSL-128 Kb/S
    سپاس (اهدایی)
    638
    سپاس (دریافتی)
    1360
    نوشته ‌های وبلاگ
    7

پیش فرض آموزش تخصصی پرتابل کردن برنامه‌ها به بهترین نحو ممکن

سلام دوستان خوبین چطورین چه خبر ...
    2 سال بود به این صفحه ( تاپیک جدید ) سر نزده بودم، گفتم دیگه نمیشه که اینجا فعالیت نکنی ... یه عمر اینجا چیز میز یاد گرفتی ... یعنی اینقدر بی مرامی پسر ... و تصمیمو گرفتم ... این تاپیک !

خوب اوّل بگم که اگر اونی که میخوام بنویسم و تو ذهنمه رو درست دربیارم تو سرتار وب همتا نداره ! پس ذوق زده بشین !

دوّم بگم تو همین پرتابل هایی که برای اینجا ساختم کلی سوتی دادم ... سوتیامو کاری نداشته باشین لطفا من هم آبرو دارم ... من اونموقه‌ها هیچی بارم نبود ( البته الان هم اونقدر تعریفی نیستم ) ولی سرجمع بگم اونموقع حتی در مورد ساختار فایل‌های ini هیچی نمیدونستم ( بعداً میفهمین یعنی چه فاجعه‌ای میشه تو این کارا !!! )

سوّم هم بگم بین پست‌های آموزشی کم تر پست بدین ... مشکلات رو تو تاپیک جداگوننه‌ای مطرح کنین .

چهارم هم هیچ جای درست حسابی برای این سری آموزش بهتر از اینجا پیدا نکردم ( یه نگاهی به موضوع بندی سایت بندازین اصلا برای تولید محتوا نیست ) .

یه عرض کوچیک دیگه هم هست : این اوّلین سری آموزشی از منه، خواستم تست کنم ببینم شعور وب به جایی رسیده بدون استفاده از Watermark و اینها ملت با ذکر منبع کپی کنن . من دلم روشنه که مدت‌هاست که اینطوری شده . نمی‌خوام بحث کنم ولی وبلاگ‌های انگلیسی رو ببینین چه آموزش‌های با کیفیتی رو بدون نگرانی از این فیلما میذارن .

خوب یا علی ...

پ.ن. : یه جای بهتر برای تاپیک پیدا کردم که اینجا باشه و از کسری جون خواستیم منتقل کنه، ایشون هم واقعا برامون سنگ تموم گذاشت و هم منتقل کرد هم تاپیک رو مهم کرد . همینجا از اسشون از صمیم قلب تشکر میکنم .
    ویرایش توسط mr AHR : July 22nd, 2013 در ساعت 23:26
    گر A معادل موفقیت باشد فرمول موفقیت عبارتست است از
    A=X+Y+Z
    X=کار
    Y=بازی
    پست‌ها
    854

سپاس (اهدایی)
    638
    سپاس (دریافتی)
    1360
    نوشته ‌های وبلاگ
    7

پیش فرض قسمت اوّل : یک سری تعریف

خوب اوّل از همه یه نگاهی به برنامه‌ی پرتابل شده ایده آل از نظر کاربر یه نگاهی میندازیم، ما از یک پرتابل خوب انتظار داریم که :

1. تنظیماتشو در جایی کنار خودش نگه داره نه در رجیستری یا هر جای دیگه‌ای در سیستم میزبان
    2. بدون دردسر کار کنه
    3. با نسخه نصب شده روی سیستم تداخل نکنه

و خیلی چیز های دیگه ولی اینها مهم هاش بودن ولی یه نگاهی به لیست بالا بندازین ... به اوّلی ... ما چطور میتونیم این کار رو انجام بدیم ؟ مثلا اگر ما یه برنامه داشته باشیم که تنظیماتشو تو رجیستری نگه میداره ما که نمیتونیم کد برنامه رو تغییر بدیم تا بگیم فلان جا ذخیره کن !

مثلا فرض کنیم یه برنامه به اسم TestCase داریم این برنامه تنظیماتشو تو رجیستری در کلید :

کد:
    .تنها اعضای سایت قادر به دیدن این محتوا هستند. لطفاً وارد شوید و یا برای عضویت رایگان و بی‌دردسر در سایت کلیک کنید
    و همچنین فایل‌های دیگشو تو پوشه‌ی :

کد:
    .تنها اعضای سایت قادر به دیدن این محتوا هستند. لطفاً وارد شوید و یا برای عضویت رایگان و بی‌دردسر در سایت کلیک کنید
    نگه میداره ( بعدا توضیح میدم از کجا میفهمیم . خیلی سادست . )

چطور میتونیم این برنامه رو پرتابل کنیم ؟؟؟ دو راه داریم :

راه اوّل : ما میتونیم هر بار که میخوایم برنامه رو تو سیستم میزبان اجرا کنیم فایل‌های مربوطه رو تو سیستم درست کنیم ( اجرا کنیم ) کلید های رجیستری رو ایجاد کنیم و بعد از تموم شدن کار برنامه اونها رو در کنار برنامه ذخیره کنیم و بعد از روی سیستم پاک کنیم . یعنی یه جورایی انگار یک بار برنامه رو نصب میکنیم یک بار هم پاک میکنیم . البته فایل‌های اجرایی برنامه رو کپی نمیکنیما ... ( منظورم همونایه که میره تو Programme Files )
    به این تکنیک Portablization گفته میشه .
    این روش یه خوبی داره
    "سرعت برنامه‌ی خروجی عالیه"

یه محدودیت داره
    هر برنامه ای رو با این روش نمیشه پرتابل کرد ( مثلا آنتی ویروس، برنامه هایی که خیلی با سیستم عامل یک پارچه میشن ...)

یه بدی داره
    گاهی فوق العاده پیچیده میشه طوری که واقعا باید تجربتون عالی باشه تا بتونین بعضی برنامه ها رو پرتابل کنین، باید گاهی همه‌ی تنظیمات برنامه رو بارها و بارها بالا و پایین کنین .
    راه دوم : این راه یه کم پیچیده‌تر و تکنیکی تر هست ... میدونیم برنامه به طور معمول با سیستم عامل برای هر کاری که میخواد بکنه در تعامله ( مثلا خوندن فایل، خوندن از رجیستری، ... ) :

حالا اگر یک برنامه بیاد نقش یه پل بین برنامه و سیستم عامل رو بازی کنه چی ؟

اونموقع میشه کاری کرد که برنامه بگه فایل رو بذار تو
    کد:
    ولی ما درکنارش دخیره کنیم ...
    همین موضوع در مورد رجیستری هم صادقه ! خیلی قشنگه نه !

به این روش میگن Virtualization
    این روش یه خوبی داره :
    "کار باهاش خیلی سادست"

یه محدودیت داره :
    "بعضی برنامه ها که خیلی با سخت افزار یا جاهای خاصی از سیستم کار دارن نمیشه باهاش پرتابل کرد ( معمولا برنامه قاطی میکنه موقع اجرا یا کارشو درست انجام نمیده در این مواقع )"

یه بدی :
    "به خاطر اون لایه واسط سرعت برنامه میاد پایین"
    هیچکدوم از این دو روش به دیگری برتری ندارن ! نسبت به مورد هر کدوم از این دوتا میتونه خوب باشه، ما در این آموزش به دوّمی نمی‌پردازیم ( در مورد این روش مقالات زیادی نوشته شده کافیه سرچ بزنین "VMware ThinApp" تا به ده ها مورد آموزش به زبان شیرین فارسی بر بخورین ) بحث ما در این مقالات مورد اوّله . همون روشی که سایت [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ]ازش استفاده میکنه و استاندارد هاش رو هم خودش تدوین کرده ...
    پس تا قسمت بعدی خداحافظ سوالی داشتین برام پیغام بدین ...
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست appnormal-jpg   appvirtualizationmodel-jpg  
    ویرایش توسط mr AHR : July 11th, 2013 در ساعت 14:23 دلیل: یه اشتباه کوچولو
    A=X+Y+Z
    X=کار
    Y=بازی
    پست‌ها
    854

سپاس (اهدایی)
    638
    سپاس (دریافتی)
    1360
    نوشته ‌های وبلاگ
    7

پیش فرض قمست دوّم : نقشه‌ی راه، اطلاعات عمومی

چهار کلمه از خودم: ساعاتی طولانی تفکر کردم که از کجا شروع کنیم و آخرش به یه نتیجه‌ی نسبتا خوبی رسیدم و ترتیب نوشتن آموزش رو در آوردم فکر کردم اگر توضیح بدم به کاربرا که دقیقا میخوام چیکار کنم هم باعث میشه اونها قاطی نکنن مباحث رو با هم و هم دیر تر خسته شن از خوندن . همچنین به این نتیجه رسیدم بهتره پله پله بریم جلو یک روز دیرتر اولین پرتابلشون رو بسازن بهتر از اینه که هیچ وقت یه پرتابل درست و حسابی نسازن پس ببخشید اگر یک کم دیر وارد بخشای اکشن کار میشیم .

خوب به نظر من مهم ترین کاری که برای پرتابل کردن یه برنامه باید یاد بگیرین اینه : "بفهمین برنامه‌ها اطلاعاتشون تنظیماتشون و ... رو کجا نگه میدارن"، کدوم کلید رجیستری برای اونهاست و کجا‌ها توی سیستم فایلهاشون رو نگه میدارند . من روش خودم رو بهتون یاد میدم که خیلی سادست و از قاعده‌ی هلو برو تو گلو استفاده می‌کنه ولی قبل از این باید یک سری مفاهیمیو که احتمال میدم شاید بعضی ها بلد نباشن رو توضیح باید بدم البته خیلی خلاصه وار ( دونستن اینها خیلی ضروری نیست، فقط باعث میشه شما با فهم، کاری که می‌خواین رو انجام بدین )
    Environment Variables :
    برین توی Windows Explorer و تو آدرس بار بنویسین

کد:
    و بعد Enter رو بفشارین . مستقیما به
    کد:
    هدایت می‌شین . مثالی که در بالا دیدین و یه عالمه‌ی دیگه جزو اسامی هستن که برای ویندوز معنی خاصی دارن ( [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ] ) حتی شما میتونین اونها رو تغییر بدین و اسامی جدیدی به اونها اضافه کنین کافیه به :
    کد:
    برین .

به این‌ها میگن Environment Variable ها که خیلی توی نوشتن آدرس‌هایی که جای دقیقشون رو نمیدونین کاربردین . اینها همچنین در Batch Programming هم خیلی کار بردین ما با اینها خیلی کار داریم . خوبی اینها اینه که شما لازم نیست مثلا نسخه ویندوز، یوزرنیم و ... رو در مورد سیستم بدونین تا جای خاصی رو آدرس بدین. مثلا یک راست مینویسین :
    کد:
    و در سیستم کسی با ویندوز XP و یوزرنیم مثلا AmirHossein میشه :
    کد:
    و در سیستم کسی با ویندوز 8 و یوزر نیم Mohammad میشه :
    کد:
    در نتیجه شما دیگه کاری با سیستم عامل و اینها ندارین .
    Application Data :
    اگر یک برنامه نویس بخواد به طور استاندارد عمل کنه باید فولدر هایی که تنظیمات برنامه رو نگه میداره تو جای مشخصی در سیستم بذاره که در ویندوز XP اینجا :
    کد:
    و در Vista، 7، 8 این سه تا هست :
    کد:
    دقت کنین این فقط یک قرار داده ممکن هر جای دیگه‌ای تنظیماتشون رو نگه دارن

Registry :
    برای بعضی‌ها این اسم معرف خوف شدید از خراب شدن سیستم و مکانی مرموز هست که با هر حرکت ممکن هست سیستم خراب بشه ... ولی به خدا به پیر به پیغمبر اینقدری هم ترسناک نیست ! یه چیز فوق العاده خوبه ولی واقعا رجیستری چیه ؟ یک دیتابیس ( پایگاه داده‌ها، جایی که برنامه‌ها - و البته کاربرها هم همینطور - میتونن با امکانات بهتری نسبت به ذخیره سازی مستقیم در فایل ها با اطلاعاتشون برخورد کنن ) هستش که وظیفش نگهداری تنظیمات و اطلاعاتی از این قبیل برای برنامه‌هاست . دو تا عنصر مهم تو رحیستری هست کلیدها ( Registry Keys ) و مقادیر ( Values ) به جای تعاریف نا مأنوس بهتره بگم کلید ها مثل فولدر میمونن و مقادیر مثل فایل‌ تنها فرقش اینه که انواع مقادیر رجیستری خیلی محدودتره و به چند نوع ساده محدود میشه . برای اطلاعات بیشتر می‌تونین یه سرچ کوچولو بزنین ( لینک نمیدم تا یک کم دست بعضی دوستان به گوگل کردن عادت کنه ) .
    کد:
    به طور معمول برنامه‌ها تنظیماتشون رو تو این مسیرها نگه میدارن ( باز هم میگم دلیل نمیشه بقیه‌ی جاها اصلا نگه ندارن این صرفا یک استاندارده )
    جالب هستش بدونین رجیستری در چند فایل با پسوند .hiv در جاهای مختلف سیستم ذخیره میشه و جالب تر اینکه گاه حجمش تا گیگابایت‌ها میرسه ولی باز هم با سرعت قابل قبولی به شما سرویس میده و تا اراده کنین کلیدی رو که میخواین آناً براتون آماده میکنه .
    ساختار فایل‌های ini :
    الان میگین اینهمه ini، ini میگفت چیه دهن ما رو باهاش سرویس کرده ( تازه اگر ندونین که میدونم خیلیاتون میدونین )
    فایل‌های ini فایل هایی هستند که معمولا به منظور ذخیره‌ی تنظیمات برنامه‌ها به کار میرن ساختارشون اینطوریه :
    کد:
    هر فایل ini از یک تعدادی بخش ( Section ) درست شده که هر بخش به صورت :
    کد:
    تعریف میشه، در هر بخش یک تعداد کلید (Key) وجود داره که در پایین تعریف هر Section قرار میگیرن به این صورت :
    کد:
    دوستان این بخش خیلی ریزه کاری داره و توضیحشون زمانبره و ما اینجا فقط اشاره میکنیم [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ] .
    خوب حالا که مفاهیم رو فهمیدین میگم بعد از این چیکارا میکنیم، در قسمت‌های بعد با چند تا تکنیک برای تشخیص فایل‌های مربوط به برنامه ها آشنا میشیم و شما رو به حدی میرسونیم که هر برنامه‌ای رو که گذاشتن جلوتون تشخیص بدین تنظیماتش رو کجاها نگه میداره و بعد از این کار هم میریم سراغ قسمت اصلی ( و البته ساده ) کار که پرتابل کردن برنامه با ابزار های PortableApps.com هستش .
    پس تا قسمت بعدی یا حق ...

منابع و مأخد :
    [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ]
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست environment-variables-jpg  
    فايل هاي پيوست شده
    ویرایش توسط mr AHR : July 22nd, 2013 در ساعت 22:03
    A=X+Y+Z
    X=کار
    Y=بازی
    پست‌ها
    854

سپاس (اهدایی)
    638
    سپاس (دریافتی)
    1360
    نوشته ‌های وبلاگ
    7

پیش فرض قمست سوّم : معرفی روش‌های کار

اصولا دو تا راه وجود داره برای پیدا کردن این تنظیمات :
    1. زیر نظر گرفتن مراحل نصب و اجرای برنامه و در نتیجه‌ی اون پیدا کردن کلید‌های رجیستری و فایل‌هایی که در طی این فرایندها برنامه با اون‌ها کار میکنه خود این کار با سه ابزار انجام میشه ( مگر نه همشون یه منطق دارن ) :

• گرفتن دو Snapshot ( یه جورایی یعنی یه لیست از فایل‌ها و کلیدهای رجیستری موجود در سیستم ) قبل و بعد از نصب و استفاده از برنامه و مقایسه‌ی اونها . در نتیجه‌ی مقایسه میشه متوجه تغییرات سیستم شد و تغییراتی که به "نصب و اجرای برنامه" ربط داره رو با دقت خوبی حدس زد . یکی از ابزارهای این کار [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ]هست . بدی این روش این هست که برای گرفتن خروجی خوب از این روش باید سعی کنین بین دو Spanshot تو سیستمتون چیز بقیه برنامه‌ها خیلی باعث تغییرات نشن ( که خودتون رو هم بکشین میشن، مثلا ممکن نیست یه برنامه از گوگل رو سیستمتون اجرا باشه و هر 2 ثانیه یه بار مقدار‌هاش تغییر نکنه ).
    • تو اکثر سیستم‌های نرم افزاری یه مفهومی وجود داره به اسم رخداد یا Event ( اسم Windows Event Logs به گوشتون خورده حتما ) ویندوز هم از این قاعده مستسنی نیست . هر وقت یک اتفاقی تو ویندوز میفته ( مثلا یک فایل ایجاد میشه، مقداری تو رجیستری تغییر میکنه و ... ) یک رخداد حساب میشه و امکاناتی وجود داره که میشه کاری کرد که وقتی رخداد خاصی رخ داد در ازاش کاری که میخوایم انجام بشه . مثلا وقتی یک کلید جدیدی تو رجیستری سیستم ایجاد شد ما رو خبر کنه . با این روش می‌شه رخداد‌های مربوط به پروسس مورد نظر رو جداسازی کرد . ابزار ما برای این کار [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ] هستش . این روش دو تا بدی داره، اوّل این که فوق العاده ابزارهاش بد دستن ... فوق العاده ... ( اقلاً اونهایی که من دیدم )، دوّم این که شما تو رخدادهای مختلف ( که خیییییلی زیادن و تو 1 دقیقه قدر موهای سرتونه ) اونهایی رو که میخواین با توجه به این که مثلا رخداد مربوط به فلان پروسسه جداسازی میکنین، در نتیجه اگر برنامه از یک پروسس دیگه به عنوان واسط برای کارش استفاده کنه شما رخدادی نمی‌بینین ( چون شما اونهایی که مربوط به اون پروسس ثانویه بوده رو فیلطر کردین ) ولی اگر یه روزی براش ابزار خوبی بیاد بهترین روشه .
    • استفاده از Virtuallization که توضیحاتشو قبلا دادیم . ابزاری برای اینکار به طوری که به درد کار ما بخوره وجود نداره، یه روشی خودم ابداعی درست کردم که دقت قابل قبولی داره و خروجی‌هاش هم قابل قبوله . ابزارها رو بگم میفهمین چیکار میکنم [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ]و [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ]( [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ] ) .

2. تقریبا غیر ممکنه یک برنامه نویس با عقل سالم از استانداردها پیروی نکنه و یا مثلا از اسم برنامه تو مسیری که تو رجیستری مقادیرشو نگه میداره اسم برنامه نباشه ( مثلا Mozilla FireFox نمیره تو :
    کد:
    بذاره میره میذاره تو :
    کد:
    که خیلی معقول تره .
    با یک کم تجربه و کمک گرفتن از ابزارهایی مثل Total Uninstaller می‌تونین جاهایی که برنامه تنظیماتشو قرار میده رو "حدس" بزنین .
    تو پست بعدی کار با RegShot رو توضیح میدم .
    ماه رمضونی ما رو از دعاتون بی نصیب نذارین .
    ویرایش توسط mr AHR : July 10th, 2013 در ساعت 18:34 دلیل: قرار دادن لینک‌ها
    A=X+Y+Z
    X=کار
    Y=بازی
    پست‌ها
    854

سپاس (اهدایی)
    638
    سپاس (دریافتی)
    1360
    نوشته ‌های وبلاگ
    7

پیش فرض قسمت سوّم : کار با RegShot

اوّل برنامه‌ی [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ] رو دانلود میکنین. فایلی که دانلود میکنین حاوی نسخه‌های :

1. ANSI برای سیستم‌هایی که با زبونی جز انگلیسی کار ندارن
    2. Unicode برای اونهایی که با انگلیسی + زبون‌های دیگه

و نسخه‌ی 32 ( x86 ) و 64 ( x32 ) بینی از برنامه هستن ( برای اینکه بفهمین سیستم عاملتون 32 بیتیه یا 64 بینی برین به

کد:
    در قسمت میتونین بفهمین )

با توجه به توضیحات فوق نسخه مربوطه رو اجرا کنین .
    با توجه به عکس زیر تنظیمات رو انجام بدین :

1. Plain Text خروجی رو تو یه فایل متنی ساره میده و HTML document تو یه فایل HTML تر و تمیز . من دومی رو ترجیح میدم .
    2. در حالتی که این تیک رو بردارین سیستم فقط تغییرات رجیستری رو بررسی میکنه وقتی که تیک رو میذارین فولدرهایی که در کادر پایینی مشخص کردین رو هم بررسی میکنه ( نام فولدر ها با ";" جدا شده و با فولدر جدید اضافه کنید ) .
    3. اینجا محل خروجی رو مشخص میکنین .
    4. مستقیما یک Snapshot میگیره .
    5. Snapshot گرفته و توی یه فایل دلخواه ذخیره میکنه، کاربردش برای اوقاتیه که ممکنه برنامه نیاز به ریست داشته باشه و یا هر چیز دیگه‌ای که ممکنه باعث بسته شدن برنامه بشه . بعدا اینها رو با آپشن لودش برمیگردونیم .
    6. تو 5 توضیح دادم .

پس از تظیم مال من اینجوری شد :

و بعد Shot ...
    این مرحله ممکنه زمان ببره بعد از اتمام کار برنامه تو این مرحله ( یعنی وقتی Shot کردن تموم شد و 2nd Shot فعال شد )، برنامه رو نصب میکنیم،حواستون باشه تو این مرحله ( بین 1nd shot و 2nd shot ) کار خاصی نکنین همچنین دقت کنین تا میتونین تیک‌های مربوط به شورتکات و ... رو بردارین مثلا تو برنامه‌ای که من نصب میکردم Defraggler تو نصب همه‌ی تیک ها رو برداشتم :

و یادتون نره حتما بعد از نصب برنامه رو اجرا کنین ...

حالا 2nd shot رو بزنین ( همه‌ی توضیحات مثل 1st Shot هست ) :

و بعد از اتمام Compare :

و نتیجه رو تحویل بگیرین که خیلی خوشگل و ترگل ورگل توش تغییرات سیستم رو لیست کرده ( دقت کنین الزاما همهی تغییرات مربوط به این برنامه نیستنا !!! باز هم باید با عقلتون تطبیق بدبن همه چیز رو )
    تو قسمت بعد ( احتمالا به طور ویدیویی ) کار با نرم افزار Process Monitor رو توضیح میدم .
    خدا حافظ ...
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست 0-jpg   1-jpg   2-jpg   3-jpg   4-jpg  

5-jpg   6-jpg   7-jpg   8-jpg  
    ویرایش توسط mr AHR : July 11th, 2013 در ساعت 17:27
    A=X+Y+Z
    X=کار
    Y=بازی
    پست‌ها
    854

سپاس (اهدایی)
    638
    سپاس (دریافتی)
    1360
    نوشته ‌های وبلاگ
    7

پیش فرض قسمت چهارم : کار با Process Monitor

ای ول دوستان
    این قسمت به خیر گذشت گیر ویدیو از من نیفتادین
    برای آموزش Process Monitor به دوتا آموزش زیر مراجعه کنین که خیلی عالی توضیح داده همشو :
    مایکروسافت خدا نگیردتت ازمون
    دوستان این برنامه کاربردهای خیییلی زیادی داره، یاد بگیرین خیلی به درد میخوره، خییلی.
    خداحافظ تا فردا دوستان ...
    ویرایش توسط mr AHR : July 12th, 2013 در ساعت 15:24
    A=X+Y+Z
    X=کار
    Y=بازی
    پست‌ها
    854

سپاس (اهدایی)
    638
    سپاس (دریافتی)
    1360
    نوشته ‌های وبلاگ
    7

پیش فرض قسمت پنجم : فرمولاسیون خودم

در این پست قصد داریم روش مورد علاقه‌ی من رو ( که کمتر جایی میبینین ) توضیح بدم
    این روش دقیق، سریع، بیدردسر، ... هستش در یک کلام که بهترین روش کارهای روتینه ( روش‌های قبل تو موارد خاص خیلی به درد میخورن علی الخصوص دومی یک وقت فکر نکنین این اونها رو بی ارزش میکنه )
    اوّل از [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ] و از [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ] رو دانلود کنین .
    اون برنامه‌ای رو هم که میخواین تحت نظر بگیرین رو هم داشته باشین ( در مورد من Defraggler )
    تا من توضیحات این بخش رو بگم Sanboxie رو نصب کنین . همچنین یه توضیحات پایه‌ای هم
    خوب حالا اصلا Sandboxie چیه ؟
    در اصل کاربرد این برنامه برای افزایش امنیت سیستم موقع کار با برنامه‌هاییه که ممکنه سیستم رو آلوده کنن ( در واقع با این برنامه اگر یه ویروس رو هم اجرا کنین معمولا در 3 سوت میتونین سیستم رو به روز اوّل برگردونین ) ولی چجوری ؟
    در واقع نحوه‌ی کار شبیه همون Virtuallization خودمونه . اگر شما برنامه‌ای رو تحت Sandboxie اجرا کنین برنامه به طور موقتی، مجازی، روی سیستم شما نصب میشه یعنی :

یعنی اگر خاکسری‌ها جاهای خالی هارد، آبی‌فایل های نرمال تو هارد باشن و قرمزها فایل هایی که برنامه‌‌ی که اجرا میکنیم شده ایجاد کرده، اون برنامه به معمول مثل بالاییه اجرا میشه ولی اگر تحت Sandboxie اجرا شه این برنامه درست مثل همون لایه‌ی واسط تو Virtuallization عمل میکنه و جلوی تغییرات مستقیم رو میگیره ( اگر هم جایی میشنوین Sandboxing دقیقا منظور همینه ) .
    نقشه چیه ؟
    ما قراره اول یه Sandbox ( یه واحد ایزوله شده ) درست کنیم با Sandbox Diff تغییراتش رو پیدا کنیم . کارکرد Sandbox Diff هم مثل Regshot میمونه . یه شات قبل از نصب . نصب برنامه در Sandbox مربوطه . شات دوّم . مقایسه . خروجی .

خوب حالا که Sandboxie رو نصب کردین چقدر خوبه که برای برنامه‌ای که میخواین پرتابلش کنین یه Sandbox جدید بسازین ( میرین تو برنامه بقیش طبق این شکلا ) :

حالا Sandboxie رو برای دقایقی فراموش کنین .

خوب حالا میریم سراغ اونور ماجرا، Sandbox Diff، این برنامه رو هم تو یه فولدر Extract کنین .
    بعدش فایل :
    کد:
    رو باز کنین ( به notepad یا ادیتور دلخواهتون ) ، باید یه متن اینطوری ببینین :
    کد:
    اینجوری تغییرش بدین :
    جای <YourUserName> یوزرنیم خودتون رو بنویسین ( در مورد من AmirHossein ) .
    جای DefaultBox اسم Sandboxی رو که ساختین ( در مورد من Defraggler ) .
    مثلا برای من بعد از تغییر اینجوری شد :
    کد:
    حالا ذخیرش کنین .
    حالا اسم UserPath.bat.txt رو تغییر بدین به UserPath.bat .
    اگر پسوند فایلها رو نمیبینین به Folder Options تب View برین و تیک Hide File Extentions For Known Types رو بزنین .
    و بعد SandboxDiff.exe رو اجرا کنین :

حالا میخوایم برنامه رو نصب کنبم البته توی Sandboxی که ساختیم . پس :

بعد از نصب :

و حالا خروجی ها رو تحویل بگیرین .

این فایلهای خروجی یه سری هاشون تغییرات فایل ها رو نشون میدن ( "Comp-Files"ها ) :

• Comp-Files.html : نسخه‌ی ترگل ورگل خروجی . که قبل و بعد از عمل + تغییرات رو داره .
    • Comp-Files.txt : متنی معمولی .
    • Comp-FilesMOD.txt : واقعا نمیدونم با قبلیه تو کاربرد چه فرقی داره .

یه سری‌هاشون تغییرات رجیستری ( "Comp-Reg" ) :

• Comp-Reg.html : نسخه‌ی خوشگل تر خروجی . که قبل و بعد از عمل + تغییرات رو داره .
    • Comp-Reg.REG.txt : نسخه‌ی Reg تغییرات خروجی ( در موردش خیلی کار داریم ) .
    • Comp-Reg.txt : خروجی متنی معمولی .

دقت کنین اینجا آدرس دهی‌ها رو باید یک کم عوض کنین چون شما اینها رو باید از نظر سیستم میزبان در نظر بگیرین نه Sandboxie مثلا این برنامه به HKEY_CURRENT_USER می‌گه user\current ( یه نگاه به خروجی بندازین متوجه میشین باید چی رو با چی جایگزین کنین .
    به نظر من بهتره فایلها رو با Explore Contents بررسی کنین به جای خروجی این برنامه .

خداحافظ تا قسمت بعد ...
    راستی به خاطر تاخیر یه هفته‌ای این مقاله معذرت میخوام .

پ.ن. : بایدد اعتراف کنم من قبلا این کارو با RegEdit انجام میدادم ولی با یک کم سرچ Sandbox Diff رو پیدا کردم . 1 روز هم نیست باهاش آشنا شدم .
    تصاوير کوچک فايل پيوست تصاوير کوچک فايل پيوست frontpageanimation-gif   sandbox_creation_1-jpg   sandbox_creation_2-jpg   sandboxdiff_1-jpg   sandboxdiff_2-jpg  

sandboxdiff_3-jpg   sandboxdiff_4-jpg   app_run_1-jpg   app_run_2-jpg   output-jpg  

app_installation-jpg  
    A=X+Y+Z
    X=کار
    Y=بازی
+ ارسال تاپیک جدید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)