[تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ]
به گزارش ترفندستان, به نقل از زرو ان نت, مایکروسفت بزودی فناوری "eye-tracking" را در ویندوز ادغام خواهد کرد اما برای ان باید یک ابزار جانبی از مارک Tobii داشت.

تا کنون پیگیری با چشمان در مارکتیبنگ برای انالیز رفتار مصرف کنندگان وجود داشت اما هنوز پتانسیل ان در تعامل با یک کامپیوتربهره برداری و ارائه نشده بود. مایکروسفت اعلام کرد که از امروز قابلیت "Eye Control" را در نسخه بتا ارائه میکند. اکنون میتوان این قابلیت را به شرط ثبت نام در برنامه ویندوز اینسایدر ازمود. دیگر شرط ان داشتن Eye Tracker 4C مارک سوئدی Tobii میباشد. این قابلیت برای پاسخ به نیازهای معلولین ساخته شده ولی میتواند برای عموم نیز استفاده شود.

در سال 2014 فوتبالیست قدیمی امریکائی, Steve Gleason, مبتلا به یک بیماری نورو ماسکولار (بیماری ای که روی عملکرد ماهیچه ها تاثیر میگذارد و در نتیجه مانع حرکت انها میگردد) از مایکروسفت درخواست فناوری ای برای اینکه وی بتواند با صندلی چرخدار خود را تعامل داشته و راحت تر با همسرش صحبت کند را کرده بود. در حقیقت وی از بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک که تمام بدن او غیر ازچشمانش را فلج ساخته در رنج است.

گروه مایکروسفت با این درخواست او متوجه پتانسیل eye tracking شدند و سه سال بعد مایکروسفت فناوری "Eye Control" را اعلام کرد.

این قابلیت جدید برای تعامل با ویندوز 10 بدون صفحه کلید و ماوس و فقط با حرکات ساده چشمان ساخته شده است. باید نگاه خود را در مقابل کاراکتر انتخابی مورد نظر قرار داد تا انتخاب شود. سیستم بطور خودکار انرا تایپ خواهد کرد به شرطی که نگاه روی اول و اخر کلمه باشد. میتوان در صورت اشتباه نتیجه انرا اصلاح کرد.

در حال حاضر Eye Control فقط در زبان انگلیسی موجود است و از طرفی مایکروسفت نیز قید نکرده که در چه تاریخی این قابلیت جدید در ویندوز 10 خواهد بود ولی گفته است که مایل است این قابلیت را به ابزار دیگر Tobii گسترش دهد بدون اینکه امکان همکاری با تولید کنندگانی دیگر را استثنا نماید.

این برای Tobii نیز فرصت خوبی برای عمومیت دادن استفاده از فناوریش میباشد و رئیس شرکت Tobii Tech Oscar Werner گفته است که با eye tracking دستگاه ها بهتر انچه را مایلیم درک کرده و این توانائی کلیدی برای ساختن یک تعامل واقعا طبیعی بین انسان و ماشین است و اینطور نتیجه گیری کرده که پشتیبانی eye tracking در ویندوز 10 میتواند نمونه ای برای تغییر اساسی تعامل ما با دستگاه ها باشد.

Tobii از مدتهای طولانی روی ابزار جانبی برای بازیهای ویدیوئی روی پی سی و بعصی ماشین گیمینگ ها کار میکند.

این خبر انحصارا برای ترفندستان ترجمه شده و کلیه حقوق مادی و معنوی ان مربوط و متعلق به وب سایت ترفندستان است. کپی این خبر فقط با قید نام ترفندستان مجاز است.