[تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ]
به گزارش ترفندستان, به نقل از سیلیکن, یک پژوهشگر هلندی اسیب پذیریهای تاسیسات فتوولتائیک و پتانسیل بی ثبات ساختن شبکه برق اروپا با استفاده از این اسیب پذیریها را ثابت کرده است. این امر باعث میشود که برای این اسیب پذیریها چاره اندیشی شود.

پنلهای خورشیدی نیز اشیائی کانکت هستند که به اندازه سایر اشیاء کانکت به ایمنی انها توجه نشده است. Willem Westerhof, پژوهشگری هلندی در زمنیه امنیت, چندین اسیب پذیری در solar inverterکه مبدلی برای تبدیل جریان مستقیم برق فتوولتائیک حاصل از پنل خورشیدی به جریان برق متناب میباشد یافته است.

کشف این اسیب پذیریها توسط Willem Westerhof در سال 2016 و در زمان تز وی صورت گرفت. این اسیب پذیریها امکان انجام حملاتی هماهنگ روی اینگونه تاسیسات را فراهم میسازند. این پژوهشگر این اسیب پذیریها را "Horus" نامیده و امروز و بعد از مدت زمانی مهلت به تولید کنندگان پنلها برای چاره اندیشی امنیتی, این موضوع را برای عموم فاش ساخته است.

حمله سایبری "Horus" یک خسوف روی ثبات شبکه برق تولید میکند. این حمله سایبری روی تامین انرژی پنلهای خورشیدی عمل کرده و میتواند در صورت وسعت حمله, ثبات عمومی شبکه های برق اروپا را به خطر بیاندازد.

تاسیسات فتوولتائیک بیش از پیش به اینترنت کانکت هستند و اسیب پذیریهائی که Willem Westerhof کشف کرده میتوانند از راه دور بهره برداری شوند. در اروپا بیش از نود گیگاوات نیروی انرژی فتوولتائیک وجود داشته و شخص مخربی میتواند جریان تعداد بسیاری از انها را کنترل کرده و چندین گیگاوات انرا تا اوج افزایش داده و یا کاهش دهد و مشکل بزرگی در تعادل انرژی بطور وسیع ایجاد کند.

Willem Westerhof نشان داده که یک حمله شدید میتواند انچنان نوساناتی تولید کند که قطعی برق اجتتاب ناپذیر گردد و عملا ضعف مبدلهای خورشیدی SMA که در این زمینه لیدر است را ثابت میکند. روی این دستگاه ها 17 اسیب پذیری بروز رسانی شده اند که بعضی از انها حاد بوده و امکان کنترل دستگاه از راه دور و مثلا متوقف کردن جریان برق را فراهم میسازند. سایت HorusScenario مینویسد : "نه تنها میشد دستگاه را هک کرده و جریان انرژی را کنترل کرد, بلکه چندین روش برای انجام اینکار وجود داشت."

این solar inverter حدود 17 گیگاوات انرژی را کنترل میکنند اما محققین ITsec (Information Technology Security Evaluation Criteria - استانداردی برای امنیت سیستم اطلاعات) معتقدند که هیچ دلیلی برای فکر کردن به اینکه برندهای دیگر ایمن تر باشند نیست. بخصوص که تاسیسات فتوولتائیک از استانداردی که معمولا برای کنترل امنیت تجهیزات الکتریک حتی سایبری وجود دارد برخوردار نیستند. این محققین اینطور نتیجه گیری کرده اند که یک مخرب با هوش و با انگیزه میتواند قسمت وسیعی از شبکه های برق قاره اروپا را به خطر انداخته و دچار مشکل سازد و باعث یک سری واکنشهای زنجیره ای با نتایجی ویرانگر شود. سایت Horusscenario در صورت اینچنین حمله ای به مدت سه ساعت در اروپا تخمین میزند که خسارات وارده حدود 4.5 میلیارد یورو خواهد بود.

سایت Volkskrant که قبل از همه از نتایج تحقیقات Willem Westerhof صحبت کرده بود, یاداور شده که در سال 2006 قسمتهای بزرگی از اروپا بدون برق ماندند که دلیل ان قطع شدن یک کابل با ولتاژ بالا در المان بود و یک شبکه پنج گیگاوات دچار مشکل قطعی برق شد و پاریس و مادرید نیز ساعتها بدون برق ماندند.

این خبر انحصارا برای ترفندستان ترجمه شده و کلیه حقوق مادی و معنوی ان مربوط و متعلق به وب سایت ترفندستان است. کپی این خبر فقط با قید نام ترفندستان مجاز است.