[تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ]

به گزارش ترفندستان, به نقل از زرو ان نت, اینتل مایل است تا سال 2020 به پشتیبانی از بایوس در کارتهای مادر خاتمه دهد تا امنیت انها را افزایش دهد. این پایان پشتیبانی از قطعات قدیمی و سیستم عاملهائی که با UEFI سازگار نیستند خواهد بود.

BIOS (Basic Input Output System) میکروسیستمی ادغام شده در هر کارت مادری که ابزارهای جانبی و بوت همه رایانه ها را تا زمان جانشین ان یعنی UEFI (Unified Extensible Firmware Interface) فراهم میساخت بود. UEFI از نظر قابلیت, غنی تر و از نظر کانسپت مدرن تر است اما امروز هنوز کاملا جانشین بایوس نگشته چون دستگاه ها و کارتها و تجهیزات و سیستم عاملها (بعضی نسخه های UNIX, GNU/Linux) هنوز از این ابربایوس پشتیبانی نمیکنند.

از نظر اینتل, حذف بایوس و فناوریهای قدیمی ان که مربوط به دوره 16 بیت هستند میتواند امنیت عمومی دستگاه را افزایش دهد. با UEFI کلاس +3 که دارای سیستم بوت ایمن است و حذف مد legacy که خطر هک سیستم عامل را از بین میبرد چون فقط سیستمی که امضای دیجیتالی دارد میتواند اجرا گردد و بعلاوه سادگی UEFI فعلی دیگر نیازی به ایجاد مخلوطی از UEFI مدرن و پشتیبانی بایوس قدیمی نیست.

این نقطه نظر اینتل مخالف طرفداران برنامه های باز و ازاد است و انان نگرانند که فعالسازی پیشفرض مد ایمن UEFI Classe
+3 مانع کاربران از نصب سیستمی که مایلند گردد. از طرفی, Linus Torvalds, موسس لینوکس, بدبینی خود به UEFI را پنهان نمیکند.

در نتیجه مهم است که هکتیویستها و صنعت, زمینه توافقی بین تولید حداکثر رایانه ها و حفظ حقوق کاربران برای استفاده از دستگاه خود انطور که مایلند و بخصوص تعییر و دستکاری انها بیابند.

این خبر انحصارا برای ترفندستان ترجمه شده و کلیه حقوق مادی و معنوی ان مربوط و متعلق به وب سایت ترفندستان است. کپی این خبر فقط با قید نام ترفندستان مجاز است.