به گزارش ترفندستان, به نقل از دولوپه, در بعضی مناطق جهان, سایت ویکیپدیا سانسور بوده و مانع دسترسی کاربران اینترنت به ان میشود که مثلا ترکیه یکی از این کشورها است. در بعضی دیگر حتی استفاده از این پلاتفرم خطرناک است و مثلا در سوریه, سردبیر ویکیپدیا و اکتیویست سوریه-فلسطین توسط دولت سوریه اعدام شده است. وقایع بسیاری باعث شده تا کاربرانی به فکر ایجاد یک سرویس دارک وب برای دسترسی به ویکیپدیا بیافتند.

Alec Muffet, یک مهندس امنیت انفورماتیک که قدیم برای فیسبوک کار میکرد, تصمیم گرفته یک سیستم تجربی ویکیپدیا در دارک وب را بخصوص برای کاربرانی که در کشورهائی که سانسور وجود دارد زندگی میکنند بسازد. هر چند این پروژه هنوز رسما با همکاری ویکیپدیا نیست اما حداقل دسترسی مطمئن و حفط حریم خصوصی کاربرانی که برای استفاده از نسخه رسمی این سایت در خطر هستند را فراهم میسازد.

باید یاداور شد که نسخه رسمی سایت ویکیپدیا با تور و بدون غیرفعالسازی قابلیت وبگردی خصوصی ممکن نیست و به همین دلیل میتواند کاربری که پیگیری میشود را بخطر بیاندازد.

سرویس ارائه شده توسط Alec Muffet با مرورگر تور قابل دسترس بوده و امکان پنهان ساختن موقعیت کاربر را با کانکشن ایمنی که از چندین گره تصادفی در جهان استفاده میکند فراهم میسازد و کاربر میتواند مطمئن باشد که هرگز از محدوده رمزنگاری شده و ایمن شبکه تور عبور نمیکند.

ارائه دهنده این سرویس اعلام کرده که کد وی ازاد و رایگان است و میافزاید که این سرویس را ایجاد کرده چون فکر میکند که ارزشش را دارد و این سرویس اوپن سورس میتواند شخاص دیگری را تشویق به پیوستن به این پروژه نموده و ویکیپدیا نیز رسما به انها بپیوندد.

Alec Muffet در سال 2014 نیز سرویسی مشابه برای کاربران فیسبوک ارائه کرده بود که بعدا توسط اشخاص دیگری دنبال شد.

این خبر انحصارا برای ترفندستان ترجمه شده و کلیه حقوق مادی و معنوی ان مربوط و متعلق به وب سایت ترفندستان است. کپی این خبر فقط با قید نام ترفندستان مجاز است.