آیا تاکنون با خود اندیشیده‌اید که شاخصه اطمینان اتصال بیسیم دستگاه تلفن همراهتان بر روی چه مقداری قرار دارد؟ مطمئناً یکی از ساده‌ترین روش‌های موجود جهت آگاهی از این موضوع مشاهده تعداد خطوط قدرت سیگنال و کسب نتیجه در خصوص میزان استقامت اتصال می‌باشد، اما این مهم در نوع خود از دقت و صحت آن‌چنان بالایی برخوردار نبوده و احتمال بروز خطا توسط آن امکان‌پذیر می‌باشد.


حتماً برای شما نیز پیش آمده است که سرعت بارگذاری صفحات و یا دانلود محتویات مختلف حتی با وجود سیگنال مناسب و قوی نیز همچنان از ضعف بسیار بالایی برخوردار می‌باشد، اما چگونه می‌توان میزان استقامت اتصال بیسیم را در قالب تلفن‌های همراه آیفون تشخیص داد و سپس درصدد رفع آن برآمد؟ در این نوشته قصد معرفی نرم‌افزاری کوچک و در عین حال بسیار کاربردی تحت عنوان Pingify را در سر داریم تا با استفاده از آن، قدرت استقامت و درجه اطمینان آن را توسط رویه ارسال و دریافت پاکت‌های داده یا پینگ مورد سنجش قرار دهیم.

عملکرد پیش‌فرض اپلیکیشن Pingify درست همانند اجرای فرمان پینگ از طریق پایانه اجرای دستورات (CMD در ویندوز، ترمینال در لینوکس و ...) در سیستم‌عامل‌های رده دسکتاپ و مطرح دنیا نظیر ویندوز، مکینتاش و ... صورت پذیرفته و از شباهت‌های فراوانی با یکدیگری برخوردار می‌باشند. برنامه مذکور به‌منظور تدارک رویه‌های اندازه‌گیری خود پاکت‌های داده و یا پیغام‌های کوچکی را به سمت سرورهای از پیش تعیین شده‌ای ارسال کرده و سپس با سنجش مدت زمان به طول انجامیده جهت دریافت موفقیت‌آمیز محتویات ارسالی توسط سرویس‌دهنده و نمایش آن در قالب مقداری تحت عنوان پینگ، به اندازه‌گیری میزان تأخیر در ارسال و دریافت اطلاعات و به دنبال آن کسب نتیجه درباره درجه اطمینان اتصال به اینترنت و میزان استقامت موجود می‌پردازد.

روش فوق در حالت کلی پر اطمینان‌ترین دستورالعمل جهت اندازه‌گیری درجه اطمینان اتصالات اینترنتی و همچنین اندازه‌گیری سرعت به شمار می‌رود. تأخیر (پینگ) بیشتر در ارسال و دریافت پاکت‌های داده به معنای وجود مشکلاتی در اتصال و یا سرویس‌دهنده مبداً بوده و این مهم در کاهش سرعت دانلود محتویات، بارگذاری صفحات اینترنتی و ... به‌‎صورت کاملاً مستقیم تأثیرگذار می‌باشد. علاوه بر آن امکان تشخیص فاکتور Packer Loss (تعداد پاکت‌های داده‌ای که به مقصد نرسیده و به دلیل مشکلاتی در مسیر از بین رفته یا مفقود شده‌اند) توسط اپلیکیشن فوق نیز امکان‌پذیر می‌باشد.
استفاده از اپلیکیشن Pingify به‌راحتی هرچه تمام‌تر انجام پذیرفته و به هیچ عنوان نیازمند ارائه دستورالعمل‌های پیچیده نمی‌باشد. برای این منظور ابتدا به فروشگاه محصولات نرم‌افزاری اپل (اپ استور) مراجعه کرده و سپس به دانلود برنامه مذکور اقدام نمایید.
پس از نصب موفقیت‌آمیز اپلیکیشن و اجرای آن، کافی است تا بر روی کلید Start Test کلیک کنید تا برنامه فرآیند بررسی اتصال به شبکه را آغاز نمایید. اپلیکیشن مذکور به‌صورت کاملاً خودکار به ارسال و دریافت پاکت‌های داده و تدارک عملیات پینگ از طریق داده‌های سلولی (اینترنت همراه) و همچنین شبکه وای فای مبادرت ورزیده و امکان گسترش عملیات در هنگام استفاده از شبکه‌های خصوصی مجازی (وی‌پی‌ان) نیز میسر می‌باشد. عملیات پینگ نمودن اتصالات شبکه تا زمان کلیک نمودن بر روی کلید Stop Test و توقف آن به‌صورت دستی توسط کاربر پیوسته انجام شده و این مهم از محدودیت زمانی به‌خصوصی برخوردار نمی‌باشد.

اپلیکیشن Pingify به‌صورت کاملاً خودکار میزان تأخیر و پینگ تمامی پاکت‌های داده ارسالی را محاسبه و سپس با میانگین‌گیری از میان آن‌ها، به سنجش درجه اطمینان اتصال پرداخته و نتیجه را به‌صورت درصد به نمایش درمی‌آورد. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، رابط کاربری نرم‌افزاری از سادگی کاملاً قابل فهمی برخوردار بوده و اتصالات شبکه‌های سلولی، وای فای و وی‌پی‌ان در ستون‌های کاملاً مجزایی از یکدیگر متمایز شده‌اند. همان‌گونه که پیشتر نیز اشاره شد، اپلیکیشن فوق از قابلیت سنجش میزان استقامت هر سه شبکه نامبرده به‌صورت هم‌زمان برخوردار می‌باشد. پاکت‌های داده مفقود شده (Packet Loss) در قالب نمایش علامت تعجب در میان نتایج خروجی به اطلاع کاربر می‌رسند. اکنون کافی است تا با مشاهده میزان تأخیر در ارسال و دریافت اطلاعات، از درجه اطمینان اتصال شبکه خود آگاهی پیدا نمایید.
میزان تأخیر کمتر از 100 میلی‌ثانیه در ارسال و دریافت تمامی پاکت‌های داده به معنای درجه اطمینان بسیار قابل قبولی بوده و این مهم با افزایش پینگ به کاهش سرعت و بروز مشکلات گوناگونی منتهی می‌شود. تأخیر پایین بسیاری از پاکت‌های داده و مشاهده برخی از پاکت‌های مبتنی بر پینگ بالا در میان نتایج خروجی نمایانگر وجود نوساناتی در برقراری ارتباط می‌باشد که منبع بروز آن در اکثر مواقع با اتصال به شبکه بیسیم و یا شرکت ارائه‌دهنده خدمات مرتبط بوده و رفع مشکل باید به‌صورت محلی و با جستجو در منزل، محل کار (نظیر بررسی دستگاه مودم، پریز‌های تلفن و ...) مرتفع گردد. علاوه بر آن هدر رفت بخش عظیمی از پاکت‌های ارسالی، در صورت اطمینان از برقراری ارتباط صحیح با اینترنت و عدم وجود مشکل به‌صورت محلی با سرور مقصد و داون بودن آن مرتبط می‌باشد (اپلیکیشن فوق به‌صورت کاملاً خودکار عملیات پینگ را با استفاده از دامنه [تنها اعضای سایت قادر به دیدن لینک‌ها هستند. ] به انجام می‌رساند، اما امکان تغییر آن و انتخاب وب‌سایت‌های مورد نظر نیز امکان‌پذیر می‌باشد).
استفاده از اپلیکیشن Pingify جهت یافتن نقاط کور منزل، محل کار و ... نیز میسر می‌باشد. برای این منظور کافی است تا نرم‌افزار را اجرا و پس از آغاز عملیات پینگ، به قدم زدن در منزل پرداخته و سپس با مشاهده نتایج خروجی و بررسی آن‌ها، بهترین و کورترین نقاط محل را شناسایی نمایید (با حرکت به سمت موقعیت‌های نامناسب و کاهش قدرت سیگنال، میزان تأخیر در ارسال و دریافت اطلاعات بیشتر شده و در قالب افزایش مقادیر در ستون شبکه مربوطه به نمایش در می‌آیند).
sakhtafzar.com