فصل اول: آشنایی با ویندوز 10

ویندوز 10 از یک ظاهر و واسط کاربری جدید بهره می‌برد. برخی ویژگی‌ها در ویندوزهای 7 و 8 نیز وجود داشته‌اند و بسیاری به تازگی به آن اضافه شده است. همچنین مواردی متعددی نسبت به گذشته تغییر پیدا کرده است. در واقع، از مرحله‌ی ورود به ویندوز و خروج از آن، کارها به روش‌های متفاوتی انجام می‌پذیرند. در این فصل به صورت قدم به قدم به بررسی موارد ذیل خواهیم پرداخت:

 • گزینه‌های ورودی
 • صفحه‌ی ورود جدید
 • منوی استارت جدید
 • صفحه‌ی دسکتاپ جدید
 • سایر موارد

 

نکته: ویندوز 10 بر روی تبلت‌ها، رایانه‌های دسکتاپ‌، لپ‌تاپ‌ها، تلفن‌‌های هوشمند و دیگر ابزارهای پردازشی اجرا می‌شود. در نتیجه در کلیه‌ی این جلسات آموزشی، هنگامی که در خصوص این سیستم عامل صحبت می‌‌کنیم و به لغت رایانه یا دستگاه اشاره می‌کنیم، منظورمان کلیه‌ی انواع مختلفی از ابزارها و دستگاه‌هاست که ویندوز 10 بر روی آن‌ها اجرا می‌گردد.

 

استفاده از صفحات نمایش لمسی

ویندوز 10 از دو نوع ورودی اصلی پشتیبانی می‌کند:

 • کیبورد و ماوس
 • صفحه‌ی نمایش لمسی

 

کیبورد و ماوس که حالت استاندارد خود را دارند. اما صفحه‌ی نمایش لمسی اجازه‌ی انجام کارهای مختلف بر روی صفحه‌ی نمایش را با روش‌های جدید می‌دهد:

 • ضربه زدن (Tap): لمس نمودن یک عنصر بر روی صفحه با انگشت. یک ضربه و یا دو ضربه بر روی صفحه‌ی نمایش، عملکردی مشابه با کلیک و دوبار کلیک ماوس را دارد.
 • لمس و نگه داشتن (Press and hold): لمس یک عنصر بر روی صفحه و نگه داشتن انگشت بر روی آن برای چند ثانیه. این کار عملکردی مشابه با راست‌کلیک ماوس دارد.
 • کشیدن انگشت روی صفحه (Pan): لمس و کشیدن روی صفحه با یک یا دو انگشت. این کار باعث نمایش بخش دیگری از پنجره‌ی دارای اسکرول بار می‌شود.
 • جمع کردن دو انگشت (Pinch): لمس صفحه با دو انگشت و سپس نزدیک کردن انگشتان به یکدیگر. این کار باعث نمایش اطلاعات کمتر خواهد شد.
 • چرخاندن (Rotate): لمس صفحه با دو انگشت و سپس چرخاندن انگشتان روی صفحه. این کار باعث چرخش عناصر روی صفحه‌ در جهت ساعت‌گرد و یا پادساعت‌گرد خواهد شد.
 • کشیدن انگشت از سمت لبه (Slide in from edge): کشیدن انگشت روی صفحه از سمت لبه‌ی صفحه نمایش به سمت وسط صفحه بدون جدا کردن انگشت از روی صفحه. انجام این کار از سمت چپ موجب نمایش اپلیکیشن‌های باز و جابجایی آسان میان‌ آن‌ها خواهد شد. کشیدن انگشت از سمت بالا یا پایین لبه، موجب نمایش دستورات عنصر فعال خواهد شد.
 • گسترش دادن دو انگشت (Strech): لمس یک عنصر با دو انگشت (یا بیشتر) و دور کردن انگشتان از یکدیگر. این کار باعث نمایش اطلاعات بیشتر خواهد شد.
 • انتخاب (Swipe to select): کشیدن یک عنصر در یک مسافت کوتاه بر خلاف جهت اسکرول شدن صفحه. انجام این کار موجب انتخاب عنصر و همچنین نمایش دستورات مرتبط با آن خواهد شد. اگر عمل لمس و نگه داشتن باعث باز شدن دستورات و گزینه‌های یک عنصر نشد، از این روش استفاده کنید.

 

نکته: در طول کلیه‌ی این جلسات آموزشی، هر زمان به کلیک، راست‌کلیک و دوبار کلیک اشاره شد، در صورتی که از صفحات نمایش لمسی استفاده می‌کنید می‌توانید از عملکردهای معادل آن‌ها استفاده کنید.

 

نکته: در صورتی که دستگاه شما دارای یک کیبورد فیزیکی نیست، شما می‌توانید با استفاده از کیبورد صفحه‌‌ی نمایش لمسی، تایپ کنید. برای این کار کافی است محدوده‌ی تایپ را لمس نمایید تا صفحه کلید لمسی ظاهر شود.

 

نصب ویندوز

نصب و راه‌اندازی ویندوز 10 بسیار سرراست است. کافی است مراحل و دستورالعمل‌ها طی شود. در طول نصب، شما بایستی یک حساب کاربری مدیریت رایانه ایجاد کنید. به طور پیش‌فرض، این حساب کاربری به صورت یک حساب محلی متصل به اینترنت و همگام‌شده با حساب مایکروسافت ساخته می‌شود. البته الزامی برای این موضوع نیست و شما می‌توانید به جای آن، یک حساب استاندارد محلی ایجاد کنید و بعداً آن را با حساب مایکروسافت خود همگام کنید. اتصال حساب کاربری موجب همگام‌سازی تنظیمات، فایل‌ها و اپلیکیشن‌ها در کلیه‌ی دستگاه‌‌های شما خواهد شد.

 

ورود به حساب کاربری

ویندوز 10 دارای یک فرایند جدید برای ورود به حساب کاربری است که با صفحات نمایش لمسی همانند کیبورد و ماوس به خوبی کار می‌کند. هنگامی که ویندوز 10 اجرا می‌شود شما یک صفحه‌ی پیش‌نمایش خواهید دید. در صفحات نمایش لمسی کافی است انگشت خود را روی صفحه به سمت بالا حرکت دهید تا صفحه‌ی ورود نمایان شود. با کیبورد و ماوس نیز با فشردن یک کلید کیبورد و یا کلیک ماوس می‌توانید به صفحه‌ی ورود دسترسی پیدا کنید.

 

به طور پیش‌فرض، عملیات ورود به حساب کاربری (ترفندستان) به هنگام اجرای ویندوز 10 ضروری است. نحوه‌ی ورود به حساب کاربری، بستگی به این دارد که آیا رایانه‌ی شما عضو یک شبکه‌ی تجاری باشد یا خیر. برای رایانه‌هایی که عضو شبکه‌ی تجاری نیستند، روش‌های متعددی برای ورود به حساب کاربری وجود دارد:

 • رمز عبور: یک رمز عبور ترکیبی است از حروف بزرگ یا کوچک، اعداد و کاراکترهای ویژه که معمولاً طولی برابر 8 یا بیشتر دارد. برای ورود با حساب کاربری، بر روی نام کاربری خود در صفحه‌ی ورود کلیک کنید، رمز عبور خود را تایپ کرده و Enter بزنید (و یا روی دکمه‌ی ورود که با یک فلش مشخص شده است کلیک کنید).
 • کد: یک کد یک دنباله‌ی 4 رقمی یا بیشتر از اعداد است. برای ورود با کد، روی نام کاربری خود در صفحه‌ی ورود کلیک کنید و کد را وارد نمایید.
 • رمز تصویری: یک رمز تصویری مجموعه‌ی منحصربه‌فردی از حرکات است که روی تصویری که از قبل انتخاب شده است صورت می‌گیرد. مانند کشیدن یک خط مستقیم بین تصویر دو گل و یا کشیدن یک دایره دور تصویر یک گل. برای ورود به وسیله‌ی رمز تصویری، روی نام کاربری خود کلیک کنید و نسبت به کشیدن حرکات لازم برای ورود، اقدام کنید.

نکته: اگر برای ورود به حساب کاربری خود از طریق رمز عبور و یا کد مشکل دارید، روی آیکن چشم کلیک کنید تا رمز یا کدی که تایپ نموده‌اید نمایش داده شود.

 

نام کاربری و رمز عبور، روش پیش‌فرض ورود است. شما می‌توانید کد، رمز تصویری یا هر دوی آن‌ها را از طریق Settings اضافه کنید. همان‌طور که در فصل 3 توضیح خواهیم داد، در ویندوز 10 Settings به عنوان منبعی برای ویرایش تنظیمات ویندوز جایگزین Control Panel شده است. در فصل 3، شما روش‌هایی برای کار با Settings برای شخصی‌سازی بیشتر ویندوز 10 خواهید آموخت.

 

در شبکه‌های تجاری، تنظیمات دامنه بیان‌گر این خواهد بود که شما می‌توانید از کد یا رمز تصویری استفاده کنید یا خیر. در یک دامنه، اگر نام کاربری شما در صفحه‌ی ورود قرار نداشت، بر روی Other User کلیک کنید، نام کاربری‌ و رمز عبورتان را وارد نموده و Enter بزنید (و یا روی دکمه‌ی ورود که با یک فلش مشخص شده است کلیک کنید).

 

حساب‌ محلی، حساب دامنه

ویندوز از حساب‌‌های کاربری زیر پشتیبانی می‌کند:

 • حساب محلی
 • حساب دامنه

نوع حساب‌های کاربری بستگی به این دارد که که رایانه‌ی شما عضو یک شبکه‌ی تجاری است یا خیر. اگر رایانه‌ی شما عضو شبکه‌ی تجاری نیست، تنها دارای حساب کاربری محلی است. واضح است که حساب‌های محلی بر روی رایانه‌ی شما ایجاد می‌شوند. اما اگر رایانه‌ی شما عضو یک شبکه‌ی تجاری است، هم دارای حساب محلی خواهد بود و هم حساب دامنه.

 

حساب‌های محلی و دامنه می‌توانند برای همگام‌سازی تنظیمات، فایل‌ها و خریدها در میان دستگاه‌های مختلف به اینترنت متصل باشند. از دو نوع حساب متصل به اینترنت پشتیبانی می‌شود:

 • حساب‌ مایکروسافت
 • حساب کاری یا تحصیلی

شما می‌توانید حساب مایکروسافت و یا حساب کاری یا تحصیلی خود را به حساب‌های محلی و یا دامنه‌ی خود متصل کنید تا از مزیت‌های اتصال به اینترنت و همگام‌سازی آن‌ها بهره ببرید. با یک رایانه یا دستگاه غیرتجاری، شما می‌توانید از حساب مایکروسافت خود برای ورود به ویندوز و ایجاد یک حساب محلی که از حساب مایکروسافت برای ورود استفاده می‌کند بهره ببرید. همچنین شما می‌توانید حساب‌های کاربری که از اطلاعات حساب مایکروسافت استفاده می‌کنند را برای ایجاد حساب‌های محلی اضافی که از حساب‌های مایکروسافت برای ورود استفاده می‌کنند را اضافه کنید. از این پس، حساب محلی و حساب مایکروسافت همگام شده‌اند و شما می‌توانید از حساب مایکروسافت خود برای ورود استفاده کنید.

 

نکته: پی بردن به این که شما از یک حساب محلی استفاده می‌کنید یا از یک حساب مایکروسافت بسیار آسان است. حساب‌‌های محلی از یک نام معمولی استفاده می‌کنند و حساب‌های مایکروسافت، آدرس یک ایمیل هستند.


 

در جلسه‌ی بعدی مدرسه‌ی ویندوز 10 ترفندستان در ادامه‌ی مباحث فصل اول خواهید آموخت:

 • آشنایی با دسکتاپ‌های جدید
 • کورتانا و جستجو
 • Task View و تغییر دسکتاپ‌ها