ادامه‌ی فصل اول: آشنایی با ویندوز 10

 

آشنایی با دسکتاپ‌های جدید

استفاده از عبارت «دسکتاپ‌ها» در تیتر این بخش یک اشتباهی املایی نیست. در ویندوز 10 شما می‌توانید چندین دسکتاپ داشته باشید و هر دسکتاپ دارای فضای مجازی مربوط به خود است که می‌تواند چند صفحه داشته باشد. این موضوع بدین معناست که روزهایی که ویندوز تنها دارای یک صفحه‌ی دسکتاپ یکتا بود، پایان یافته است.

 

در تصویر 1-1 شما می‌توانید یک صفحه‌ی دسکتاپ با تنظیمات پیش‌فرض را مشاهده کنید. همان‌طور که در تصویر ملاحظه می‌‌کنید، مایکروسافت نسبت به نسخه‌های قبلی ویندوز تغییراتی را در نوار تسک‌بار پدید آورده است و آن را شسته‌و‌رفته‌تر کرده است. دکمه‌ی Start نیز منوی Start را باز می‌کند.

 

تصویر 1-1 استفاده از دسکتاپ برای سازمان‌دهی کارها
تصویر 1-1 استفاده از دسکتاپ برای سازمان‌دهی کارها

 

راست‌کلیک بر روی دکمه‌ی Start، منوی میان‌بری که در تصویر 1-2 نمایش داده شده است را باز می‌کند. کلیک بر روی هر یک از گزینه‌های موجود در این منوی میان‌بر، وظیفه‌ی خاص خود را انجام می‌دهد. در زیرمنوی Shut down or sign out نیز می‌توانید گزینه‌های اضافی جهت خاموش کردن دستگاه، ورود به حالت Sleep و خروج از حساب کاربری را مشاهده کنید.

 

نکته: برای خروج سریع‌تر از حساب کاربری می‌توانید کلیدهای Win+L را نیز فشار دهید.

 

تصویر 1-2 دسترسی سریع به گزینه‌ها و قابلیت‌های پرکاربرد
تصویر 1-2 دسترسی سریع به گزینه‌ها و قابلیت‌های پرکاربرد

 

نکته: جهت دسترسی سریع‌تر به این منو می‌توانید از کلیدهای میان‌بر Win+X استفاده کنید.

 

در تنظیمات پیش‌فرض، منوی میان‌بر دارای دو گزینه جهت باز کردن Command Prompt در حالت Standtard و یا Administrator است. شما می‌توانید این دو گزینه را با دو گزینه‌ی مربوط به باز کردن Windows PowerShell جای‌گزین کنید:

  1. بر روی فضای خالی از صفحه‌ی دسکتاپ راست‌کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید.
  2. در پنجره‌ی Properties به تب Navigation بروید.
  3. در تب Navigation گزینه‌‌ی Replace Command Prompt with Windows PowerShell را فعال نموده و روی OK کلیک کنید.

 

کورتانا و جستجو

قسمت جستجو امکان جستجوی سریع و آسان Control Panel ،Settings، فایل‌های شخصی، اپلیکیشن‌ها و وب را به شما می‌دهد. برای استفاده از قابلیت جستجو، هنگامی که منوی Start باز است شروع به جستجو کنید و یا در قسمت جستجو کلیک کنید و عبارت مورد نظرتان را تایپ نمایید.

 

همان‌طور که در تصویر 1-3 مشاهده می‌کنید، اولین باری که از جستجو استفاده می‌کنید، گزینه‌ای جهت تنظیم Cortana به عنوان دستیار شخصی‌ مجازی‌تان را در اختیار خواهید داشت. در صورتی که مایل به تنظیم کورتانا هستید روی Next کلیک کنید و مراحل را طی نمایید. یا این که بر روی Not Interested کلیک کنید و جستجوی‌تان را انجام دهید.

 

نکته: اگر کورتانا را تنظیم نکنید و ترجیح داده باشید از این قابلیت بعداً استفاده کنید، کافی است روی قسمت جستجو کلیک کنید و سپس روی آیکن چرخ‌دنده کلیک کنید. اکنون در قسمت تنظیمات جستجو گزینه‌ی Cortana Can Give You Suggestions را بر روی Off تنظیم کنید.  این کار باعث می‌شود پیغامی که در تصویر 1-3 نمایش داده می‌شود مجدد پدیدار شود و امکان تنظیم Cortana فراهم شود.

 

تصویر 1-3 استفاده از کورتانا به عنوان دستیار شخصی
تصویر 1-3 استفاده از کورتانا به عنوان دستیار شخصی

 

همچنین نتایج مربوط به وب نیز به طور پیش‌فرض در لیست نتایج جستجو نمایش داده می‌شود. اگر مایلید محتویات نتایج جستجو تنها شامل Control Panel ،Settings، فایل‌های شخصی و اپلیکیشن‌ها شود، پس از کلیک بر روی قسمت جستجو، روی آیکن چرخ‌دنده کلیک کنید و در قسمت تنظیمات جستجو، گزینه‌ی Search Online را بر روی Off تنظیم کنید.

 

البته بایستی بدانید گزینه‌ها و پارامترهای قدرت‌مند بسیاری جهت بهینه‌سازی عملیات جستجو وجود دارد. بحث‌های بیشتر پیرامون این پارامترها را در فصل پنجم بررسی خواهیم کرد.

 

نکته: هنگامی که برای بار اول وارد حساب کاربری خود در ویندوز می‌شوید، ویندوز شروع به آماده‌سازی محیط می‌‌کند. یکی از این کارها ساخت ایندکس‌های جستجو جهت جستجوی سریع‌تر شما در آینده است. در نتیجه اگر در این زمان اقدام به جستجو کنید، ممکن است پیامی با محتوی We're getting search ready را مشاهده کنید که اشاره به همین موضوع دارد.

 

Task View و تغییر دسکتاپ‌ها

در نوار Taskbar ویندوز 10، در کنار آیکن جستجو، آیکن Task View قرار دارد. با کلیک بر روی این آیکن می‌توانید پنجره‌های باز و در حال اجرا در هر یک از صفحات دسکتاپ را مشاهده کنید. برای این کار می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Win+Tab نیز استفاده کنید. همان‌طور که در تصویر 1-5 مشاهده می‌‌کنید در پنل Task View، شما می‌توانید پیش‌نمایشی از هر یک از دسکتاپ‌های خود مشاهده کنید و بین آن‌ها گردش کنید. همچنین می‌توانید یک دسکتاپ جدید ایجاد و یا حذف کنید. امکاناتی که این پنل در اختیار شما قرار می‌دهد شامل موارد زیر است:

  • اضافه کردن یک دسکتاپ جدید با کلیک روی گزینه‌ی New Desktop.
  • گردش میان دسکتاپ‌‌ها با کلیک روی دسکتاپ مورد نظر.
  • حذف یک دسکتاپ با راست‌کلیک بر روی آن و انتخاب دکمه‌ی ضربدر.

 

تصویر 1-5 استفاده از پنل Task View و مدیریت دسکتاپ‌ها
تصویر 1-5 استفاده از پنل Task View و مدیریت دسکتاپ‌ها

 

 

در جلسه‌ی بعدی مدرسه‌ی ویندوز 10 ترفندستان در ادامه‌ی مباحث فصل اول خواهید آموخت:

  • آشنایی با منوی Start جدید
  • ورود به حالت تبلت و خروج از آن
  • شخصی‌سازی حساب‌های کاربری