ادامه‌ی فصل اول: آشنایی با ویندوز 10

 

آشنایی با منوی Start جدید

منوی Start ویندوز 10 از ادغام بهترین ویژگی‌های منوی Start ویندوز 7 و صفحه‌ی Start ویندوز 8 ساخته شده است. همان‌طور که در شکل 1-6 می‌بینید، منوی Start ویندوز 10 از دو ستون تشکیل شده است. در ستون اول، امکان دسترسی سریع به اپلیکیشن‌های بیش‌تر استفاده‌شده وجود دارد.

 

تصویر 1-6 استفاده از منوی Start جهت دسترسی به اپلیکیشن‌ها و گزینه‌ها
تصویر 1-6 استفاده از منوی Start جهت دسترسی به اپلیکیشن‌ها و گزینه‌ها

 

نکته: Life at a Glance و Play and Explore، دو عنوان قابل ویرایش برای محدوده‌های کاشی‌های اصلی هستند. برای تغییر این عناوین، کافی است روی عنوان مورد نظر کلیک کنید تا امکان ویرایش عنوان فراهم شود. پس از اعمال تغییر، با کلیک بر روی نقطه‌ی دیگری از منوی Start، تغییر، ذخیره می‌شود. به طور مثال شما می‌توانید Life at a Glance را حذف کنید و به جای آن Now Playing را برای عنوان وارد کنید.

 

در گوشه‌ی بالای سمت چپ منوی Start، نام کاربری کاربر وارد شده به ویندوز نمایش داده می‌شود. با کلیک بر روی این نام کاربری، منویی جهت ویرایش تنظیمات کاربری، قفل و یا خروج از حساب کاربری پدیدار می‌شود.

 

در گوشه‌ی پایین سمت چپ منوی Start، گزینه‌های اضافی زیر قابل دسترسی هستند:

 • File Explorer: باز نمودن File Explorer ویندوز. File Explorer جای‌گزین Windows Explorer شده است و ابزاری برای مرور فایل‌ها و پوشه‌ها است. امکان باز کردن سریع File Explorer با فشردن کلیدهای ترکیبی Win+E نیز وجود دارد.

 • Settings: باز نمودن پنل Settings ویندوز. Settings جای‌گزینی برای Control Panel است جهت مدیریت و ویرایش تنظیمات ویندوز. جهت باز کردن سریع Settings می‌توانید از کلیدهای ترکیبی Win+I استفاده کنید.

 • Power: نمایش گزینه‌های مربوط به خاموش کردن و خروج از ویندوز.

 

نکته: به طور پیش‌فرض، File Explorer پس از باز شدن، صفحه‌ی Quick Access را نمایش می‌دهد. در صورتی که ترجیح می‌‌دهید به جای آن صفحه‌ی This PC نمایش داده شود، کافی است در تب View بر روی Options و سپس Change folder and search options کلیک کنید. اکنون در پنجره‌‌ی Folder Options گزینه‌ی Open File Explorer to را بر روی This PC تنظیم کنید.

 

گزینه‌‌‌های موجود در Power، بستگی به این دارد که چگونه وارد حساب کاربری خود شده‌اید. اگر مستقیماً وارد حساب کاربری‌تان شده‌اید به این گزینه‌ها دسترسی خواهید داشت:

 • Restart: خاموش کردن سیستم و روشن کردن مجدد آن.
 • Sleep: قرار دادن سیستم در حالت Sleep (در صورت امکان با توجه به پیکربندی سیستم و وضعیت آن).
 • Shut down: خاموش کردن سیستم.

 

نکته: اگر مایل به قفل کردن دستگاه و یا خروج از حساب کاربری‌تان هستید، پس از کلیک بر روی نام کاربری‌تان، بر روی Lock یا Sign Out کلیک کنید.

 

اگر به صورت از راه دور وارد ویندوز شده‌اید، به عنوان مثال از محل کار به رایانه‌ی خانه دسترسی پیدا کرده‌‌اید، تنها گزینه‌ی قطع ارتباط را در اختیار خواهید داشت. به یاد داشته باشید تنظیمات Power رایانه تعیین می‌‌کند که حالت Sleep چگونه کار کند. هنگامی که سیستم در حالت Sleep است دقت داشته باشید که جریان برق همچنان در رایانه وجود دارد و هرگز نباید در این حالت در کیس را باز کنید. همواره پیش از باز کردن در کیس، سیستم را به طور کامل خاموش نمایید.

 

در گوشه‌ی پایین سمت چپ منوی Start، علاوه بر موارد یادشده، دکمه‌‌ی All Apps جهت نمایش لیست کلیه‌ی اپ‌های نصب‌شده در ویندوز نیز به چشم می‌خورد. همان‌طور که در تصویر 1-7 ملاحظه می‌کنید، لیست کلیه‌ی اپ‌‌ها شامل یک لیست الفبایی از همه‌ی اپلیکیشن‌های دردسترس است. با کلیک بر روی این دکمه، لیست اپ‌ها جای‌گزین موارد موجود در ستون اول منوی Start خواهد شد و امکان باز کردن هر اپ با کلیک بر روی آن مهیا می‌گردد. برای مشاهده‌ی لیست کامل می‌توانید اسکرول کنید. با کلیک بر روی Back، مجدد به لیست استاندارد ستون اول منوی Start بازخواهید گشت.

 

تصویر 1-7 نمایش لیست کلیه‌ی اپ‌ها در منوی Start
تصویر 1-7 نمایش لیست کلیه‌ی اپ‌ها در منوی Start

 

ستون دوم منوی Start، کاشی‌های سنجاق‌شده به منوی Start را نمایش می‌دهد. هر اپ موجود در ویندوز می‌تواند یک کاشی در منوی Start داشته باشد. کلیک بر روی هر کاشی، موجب اجرای اپ مربوط به آن می‌گردد. با راست‌کلیک بر روی یک کاشی، گزینه‌های تنظیمات آن نمایش داده می‌شود. همان‌طور که در شکل 1-8 ملاحظه می‌کنید، با استفاده از این گزینه‌ها می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • عدم سنجاق اپ به منوی Start
 • تغییر اندازه‌ی کاشی در منوی Start
 • روشن و خاموش کردن کاشی‌های زنده
 • سنجاق کردن اپ به Taskbar

 

تصویر 1-8 استفاده از گزینه‌ها برای مدیریت کاشی‌ها در منوی Start
تصویر 1-8 استفاده از گزینه‌ها برای مدیریت کاشی‌ها در منوی Start

 

لازم به ذکر است در تصاویر قبلی، حالت زنده‌ی کلیه‌ی کاشی‌ها در وضعیت خاموش قرار داشت. با روشن شدن وضعیت یک کاشی زنده، اطلاعات مربوط به اپ در درون کاشی نمایش داده می‌شود. به عنوان مثال وضعیت کنونی آب‌وهوا در اپلیکیشن Weather، سرتیتر اخبار در اپلیکیشن News و گزارش بازار بورس در اپلیکیشن Stock با قرارگیری کاشی آن‌ها در وضعیت Live، نمایش داده می‌شوند.

 

ورود به حالت تبلت و خروج از آن

اگر از ویندوز 10 بر روی یک دستگاه تبلت استفاده می‌کنید، حالت تبلت چیزی است احتمالاً مد نظر شما خواهد بود. حالت تبلت، نحوه‌ی کار ویندوز را تغییر خواهد داد و این موضوع بستگی به شما دارد که از آن استقبال خواهید کرد یا خیر.

 

در حالت تبلت، منوی Start با صفحه‌ی Start جای‌گزین می‌گردد. همان‌طور که در تصویر 1-9 مشاهده می‌کنید، صفحه‌ی Start استاندارد شامل موارد زیر است:

 • دکمه‌ی Options: در گوشه‌ی پایین سمت چپ صفحه نمایش داده می‌شود. با لمس این دکمه، پنل گزینه‌های Start نمایان می‌شود.
 • دکمه‌ی Power: دسترسی به گزینه‌های خاموش کردن دستگاه شامل Sleep ،Restart و Shut down را فراهم می‌سازد.
 • دکمه‌ی Apps: نمایش لیست کلیه‌ی اپ‌ها را فراهم می‌سازد.
 • دکمه‌ی Start: گردش بین صفحه‌ی Start و دسکتاپ.

 

تصویر 1-9 دسترسی به صفحه‌ی Start در حالت تبلت
تصویر 1-9 دسترسی به صفحه‌ی Start در حالت تبلت

 

هنگامی که یک اپ در صفحه‌ی Start را لمس می‌کنید، اپ در محیط دسکتاپ و در حالت تمام‌صفحه اجرا می‌شود. دکمه‌ی Task View راهی است برای گردش میان اپ‌ها در این حالت. کافی است دکمه‌ی Task View را لمس کنید تا پیش‌نمایشی از اپ‌های باز را مشاهده نمایید. سپس اپلیکیشنی که می‌خواهید اجرا شود را لمس کنید.

 

در حالت تبلت، به‌ طور پیش‌فرض آیکن‌های اپ‌ها در Taskbar مخفی هستند. این موضوع به این معناست که آیتم‌های سنجاق‌شده به Taskbar یا آیکن‌‌های باز نمودن پنجره‌‌ها و اپ‌‌های در حال اجرا را نخواهید دید.

 

کلیه‌ی این تغییرات از طریق System Settings قابل تنظیم و کنترل هستند:

 1. بر روی Start و سپس Settings کلیک کنید.
 2. در محیط Settings، بر روی System کلیک کنید. در صفحه‌ی System بر روی Tablet Mode کلیک کنید.
 3. در محیط اصلی این صفحه، از گزینه‌های زیر جهت نحوه‌ی کارکرد حالت تبلت استفاده کنید:
 • اگر مایل به استفاده از حالت تبلت نیستید، می‌توانید این قابلیت را با قرار دادن Make Windows More Touch-Friendly بر روی حالت Off غیرفعال کنید.
 • اگر مایلید که پس از ورود به ویندوز، به جای صفحه‌ی Start مستقیماً به دسکتاپ بروید، When I Sign In to Go To The Desktop را فعال نمایید.
 • اگر مایلید که به آیتم‌های سنجاق‌شده و پنجره‌ها و اپ‌‌‌های در حال اجرا در Taskbar دسترسی داشته باشید، گزینه‌ی Hide App Icons را بر روی Off تنظیم کنید.

 

نکته: گزینه‌‌ها در Settings دارای دو حالت On و Off هستند. با کلیک بر روی هر یک، وضعیت آن‌ها به On یا Off تغییر می‌کند.

 

شخصی‌سازی حساب‌های کاربری

حساب‌های کاربری دارای جزئیات زیادی هستند: رمز عبور، تصویر، نام کاربری و نوع حساب کاربری. شما می‌توانید جزئیات حساب‌های محلی را با در اختیار داشتن حساب کاربری Administrator مدیریت کنید.

 

تغییر تصویر حساب کاربری

تصویر حساب کاربری شما در صفحه‌ی ورود به ویندوز و در منوی Start نمایش داده می‌شود. هنگامی که شما از یک تصویر در حساب کاربری خود استفاده می‌کنید، ویندوز 10 به طور خودکار تصویر را بهینه می‌کند و تصویر بهینه‌شده را به عنوان تصویر شما در لیست مخاطبین ویندوز (Windows Contacts) قرار می‌دهد. این تصاویر با در قالب فایلی با حجم کم‌تر از 50 کیلوبایت ذخیره می‌گردد.

 

برای تغییر تصویر حساب کاربری بایستی قدم‌های زیر طی نمایید:

 1. بر روی دکمه‌ی Start کلیک کرده و Settings را انتخاب نمایید. در محیط Settings نیز بر روی Accounts کلیک کنید.
 2. همان‌طور که در تصویر 1-10 ملاحظه می‌کنید، تصویر کنونی حساب کاربری شما (در صورت وجود) نمایش داده می‌شود. بر روی Browse کلیک نمایید.
 3. اکنون در پنجره‌ی باز شده، تصویر مورد نظر خود را انتخاب نمایید. این تصویر، باید یک تصویر استاندارد در فرمت‌های DIB ،PNG ،JPEG ،GIF ،BMP یا TIFF باشد.

 

نکته: اگر سیستم شما مجهز به یک دوربین است می‌توانید همان لحظه یک عکس از خودتان بگیرید. برای این کار روی Camera کلیک کنید و مراحل را طی نمایید.

 

تصویر 1-10 انتخاب یک تصویر برای حساب کاربری
تصویر 1-10 انتخاب یک تصویر برای حساب کاربری

 

تغییر نوع حساب کاربری

حساب‌های کاربری در ویندوز 10 بر دو نوع هستند: حساب‌ استاندارد با دسترسی محدود و حساب‌ مدیر با دسترسی کامل. جهت احتیاط ممکن است مایل باشید که برای وب‌گردی و دیگر فعالیت‌های آنلاین از حساب استاندارد استفاده کنید و هنگامی که نیازمند مدیریت یا بهینه‌سازی سیستم‌تان هستید از حساب مدیر استفاده کنید.

 

معمولاً چند حساب کاربری در هر رایانه وجود دارد که حدأقل یکی از آن‌ها دسترسی مدیر دارد. اگر شما با حساب کاربری استاندارد وارد ویندوز شده‌اید، می‌توانید نوع حساب کاربری خود را به مدیر تغییر دهید. همچنین اگر با حساب مدیر وارد ویندوز شده‌اید می‌توانید حساب کاربری خود را به استاندارد تغییر دهید (مگر آن که این حساب کاربری، آخرین حساب کاربری با دسترسی مدیر در این ویندوز باشد).

 

نکته: حالت ایده‌آل این است که دو حساب کاربری مدیر در ویندوز با رمز عبورهای متفاوت ایجاد کنید. با این کار در صورتی که رمز عبور یک حساب کاربری فراموش‌تان شد می‌توانید با حساب کاربری دیگر وارد شوید و از طریق User Accounts در Control Panel رمز عبور حساب کاربری دیگر را تغییر دهید. البته دقت کنید این کار را تنها زمانی انجام دهید که رمز عبور حساب کاربری دیگر را فراموش کرده‌اید. چرا که با تغییر رمز عبور یک حساب کاربری از طریق حساب کاربری دیگر، کلیه‌ی فایل‌های رمزگذاری‌شده (EFS)، گواهینامه‌های شخصی و رمزهای عبور ذخیره‌شده در وب‌سایت‌ها و منابع شبکه را از دست خواهید داد.

 

تغییر و بازیابی رمز عبور

شما بایستی به طور دوره‌ای رمز عبور یا کد حساب کاربری خود را تغییر دهید. این کار باعث سخت‌تر شدن دسترسی دیگران به حساب کاربری شما می‌گردد. برای تغییر رمز عبور، کد یا رمز تصویری حساب کاربری‌ از طریق حساب کاربری کنونی‌تان بایستی قدم‌های زیر را طی کنید:

 1. بر روی دکمه‌ی Start و بعد Settings کلیک کنید. سپس در Settings بر روی Accounts کلیک نمایید.
 2. در صفحه‌ی Accounts، از محدوده‌ی سمت چپ بر روی Sign-In Options کلیک کنید.
 3. در زیر قسمت PIN ،Password و یا Picture بر روی Change کلیک کنید و مراحل را طی نمایید.

 

اگر از یک حساب محلی استفاده می‌کنید و رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید، از طریق مراحل زیر می‌توانید رمز عبور خود را بازیابی کرده و آن را از نو تنظیم نمایید:

 1. با استفاده از یک دستگاه دیگر، در مرورگر اینترنتی به آدرس https://account.live.com/password/reset بروید.
 2. گزینه‌ی I forgot my password را انتخاب نمایید، روی Next کلیک کرده و مابقی مراحل را طی نمایید.

 

اگر از یک حساب محلی استفاده می‌کنید و رمز عبور خود را فراموش کرده‌اید، می‌توانید از حساب کاربری دیگر‌تان در ویندوز (که دسترسی مدیر دارد) برای بازیابی رمز عبور حساب کاربری خود استفاده کنید (البته تنها در صورتی که به توصیه‌ای که در نکته‌ی قبلی جهت ساخت دو حساب کاربری مدیر در ویندوز گفته شد عمل کرده باشید). برای این کار مراحل زیر را طی نمایید:

 1. در محدوده‌ی جستجو، عبارت User Accounts را وارد کرده و Enter بزنید. این کار باعث باز شدن صفحه‌ی User Accounts در Control Panel می‌گردد.
 2. روی Manage User Accounts کلیک کنید. اگر به عنوان یک حساب استاندارد وارد شده‌اید نام کاربری و رمز عبور حساب کاربری دیگرتان که دسترسی مدیر دارد را وارد کرده و روی Yes کلیک کنید.
 3. در پنجره‌ی User Accounts، روی حساب کاربری که قصد ویرایش آن را دارید کلیک کرده و Reset Password را انتخاب نمایید.
 4. پس از وارد کردن رمز عبور و تأییدیه‌ی آن، روی OK کلیک کنید. اکنون قادر خواهید بود با استفاده از این رمز عبور جدید وارد حساب کاربری دیگرتان شوید.

 

نکته: دقت کنید با تغییر رمز عبور یک حساب کاربری از طریق حساب کاربری دیگر، کلیه‌ی فایل‌های رمزگذاری‌شده (EFS)، گواهینامه‌های شخصی و رمزهای عبور ذخیره‌شده در وب‌سایت‌ها و منابع شبکه را از دست خواهید داد.

 

 

در جلسه‌ی بعدی مدرسه‌ی ویندوز 10 ترفندستان، به مباحث فصل دوم با عنوان «سفارشی‌سازی رابط کاربری ویندوز 10» خواهیم پرداخت.