ادامه‌ی فصل دوم: سفارشی‌سازی رابط کاربری ویندوز 10

 

سفارشی‌سازی Taskbar

با استفاده از نوار وظیفه یا Taskbar می‌توانید به مدیریت اپ‌ها و پنجره‌های باز بپردازید. Taskbar آیتم‌های سنجاق‌شده و باز را نمایش می‌دهد که این موضوع امکان دسترسی سریع‌تر به آیتم‌های باز و همچنین اجرای اپلیکیشن‌ها را فراهم می‌سازد.

 

تعیین محل قرارگیری Taskbar

به‌ طور پیش‌فرض، Taskbar همواره در امتداد پایین دسکتاپ در مانیتور اصلی قرار دارد. اگر مایلید که آن را به مکان دیگری منتقل کنید ابتدا بایستی اطمینان پیدا کنید که Taskbar در وضعیت Lock (قفل) قرار ندارد. بدین منظور روی فضای خالی از Taskbar راست‌کلیک کنید تا همان‌طور که در تصویر 2-10 ملاحظه می‌کنید گزینه‌های مربوط به Taskbar نمایش داده شوند.
 

تصویر 2-10 استفاده از گزینه‌های Taskbar برای کنترل تنظیمات پایه
تصویر 2-10 استفاده از گزینه‌های Taskbar برای کنترل تنظیمات پایه


نکته: اگر از ویندوز 10 بر روی تبلت استفاده می‌کنید، برای یادگیری جزئیات نحوه‌ی تغییر کار Taskbar در حالت تبلت، بخش «ورود به حالت تبلت و خروج از آن» در فصل اول مدرسه‌ی فناوری ترفندستان را مطالعه نمایید.

وجود یک تیک در کنار گزینه‌ی Lock the taskbar نشان‌گر این است که نوار وظیفه در حالت قفل قرار دارد و امکان جابه‌جایی آن نیست. برای خارج کردن آن از حالت قفل، بعد از راست‌کلیک بر روی Taskbar، با کلیک بر روی این گزینه، تیک کنار آن را بردارید.

بعد از این که نوار وظیفه را از حالت قفل خارج کردید، می‌توانید با کلیک بر روی Taskbar و کشیدن آن، محل جدیدی برای Taskbar خود در نظر بگیرید. شما می‌توانید:

 • نوار وظیفه را به سمت چپ یا راست صفحه بکشید تا در سمت چپ یا راست دسکتاپ اصلی قرار بگیرد. یا آن را به سمت بالای صفحه بکشید تا در بالای دسکتاپ اصلی جای بگیرد.
 • Taskbar را به محلی در مانیتور دیگرتان منتقل کنید. کافی است نوار را به دلخواه به چپ، راست، پایین و یا بالای دسکتاپ کشیده‌شده بکشید.


بعد از جابه‌جایی Taskbar به محل جدید بایستی آن را قفل کنید تا از جابه‌جایی تصادفی آن جلوگیری کنید. برای این کار بر روی فضای خالی از Taskabr راست‌کلیک کرده و گزینه‌‌ی Lock the taskbar را انتخاب کنید. وجود یک تیک در کنار آن بیان‌گر این است که نوار وظیفه قفل شده است.

نکته: در دسکتاپ‌های کشیده‌شده، شما دسکتاپی ایجاد می‌کنید که در امتداد چند نمایش‌گر کشیده شده است، مانند زمانی که رایانه‌ی شما دارای دو مانیتور است و Taskbar تنها در مانیتور اصلی نمایش داده می‌شود. اگر مایلید که Taskbar در مانیتورهای اول و دوم نمایش داده شود مراحل زیر را دنبال نمایید:

 1. ابتدا بر روی Start و سپس Settings کلیک کنید.
 2. در پنجره‌ی Settings بر روی System کلیک کنید. در صفحه‌ی System نیز بر روی Multitasking کلیک نمایید.
 3. در محدوده‌ی اصلی صفحه، در زیر قسمت Virtual desktops، گزینه‌ی On the taskbar, show windows that are open on را بر روی All desktops تنظیم کنید.

 

سفارشی‌سازی ظاهر Taskbar

شما می‌توانید Taskbar را به روش‌های گوناگون سفارشی‌سازی کنید. نخستین راه راست‌کلیک بر روی فضای خالی از Taskbar و استفاده از گزینه‌های موجود است:

 • Show Task View button: کنترل نمایش دکمه‌ی Task View در Taskbar. اگر تیک کنار این گزینه را بردارید، دکمه‌ی Task View مخفی می‌شود و دیگر قادر به استفاده از آن جهت حذف، اضافه یا جابه‌جایی دسکتاپ‌ها نخواهید بود.
 • Toolbars: کنترل نمایش نوار ابزارهایی که می‌توانند به دسکتاپ اضافه شوند. نوار ابزارهای استاندارد شامل Links ،Address و Desktop هستند. شما همچنین می‌توانید با انتخاب New toolbar یک پوشه‌ی جهت اضافه شدن به عنوان نوار ابزار را اضافه کنید.

 

شما می‌توانید دیگر موارد مرتبط با Taskbar را همان‌طور که در تصویر 2-11 نمایان است، با استفاده از پنجره‌ی Taskbar And Start Menu Properties سفارشی‌سازی کنید. برای دسترسی به این پنجره بر روی فضای خالی از نوار راست‌کلیک کنید و Properties را انتخاب کنید. پس از تغییر تنظیمات و گزینه‌ها با کلیک بر روی دکمه‌ی OK، تغییرات را ذخیره نمایید.
 

تصویر 2-11 استفاده از پنجره‌ی Properties برای سفارشی‌سازی ظاهر Taskbar
تصویر 2-11 استفاده از پنجره‌ی Properties برای سفارشی‌سازی ظاهر Taskbar


گزینه‌های دردسترس بدین شرح هستند:

 • Lock the taskbar: قفل کردن نوار وظیفه در جای خود برای جلوگیری از جابه‌جایی یا تغییر اندازه‌ی تصادفی. شما بایستی برای جابه‌جایی یا تغییر اندازه‌ی Taskbar تیک این گزینه را بردارید.
 • Auto-hide the taskbar: مخفی کردن نوار وظیفه هنگامی که از آن استفاده نمی‌کنید و نمایش آن تنها زمانی که نشان‌گر ماوس را بر روی محدوده‌ی آن قرار داده‌اید. با غیرفعال کردن این گزینه، نوار وظیفه همواره نمایش داده می‌شود.
  نکته: اگر Taskbar در حالت مخفی است و محل قرارگیری آن را فراموش کرده‌اید، می‌توانید با فشردن کلید ویندوز بر روی صفحه‌کلید، سریعاً Taskbar و منوی Start را فراخوانی کنید.
 • Use small taskbar buttons: کاهش ابعاد دکمه‌های Taskbar که باعث ایجاد فضای بیش‌تر برای قرارگیری دکمه‌های بیش‌تر می‌شود. در صفحات نمایش کوچک این گزینه کاربرد بیشتری دارد.
 • Taskbar location on screen: تعیین محل قرارگیری Taskbar بر روی صفحه نمایش. همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد می‌توان نوار وظیفه را به صورت دستی نیز در حالت قفل نبودن جا‌به‌جا کرد.
 • Taskbar buttons: انتخاب نحوه‌ی نمایش دکمه‌‌های Taskbar:
  • Always combine, hide labels: اگر چندین پنجره از یک اپلیکیشن باز باشد، تمامی این پنجره‌ها در یک دکمه ادغام می‌گردند. در این حالت تنها آیکن نمایش داده می‌شود و عنوان آن مخفی می‌گردد. در این حالت در فضای خالی بیش‌ترین صرفه‌جویی انجام می‌گیرد.
  • Combine when taskbar is full: تنها زمانی که Taskbar پر است ادغام آیتم‌های مشابه انجام می‌گیرد.
  • Never combine: ادغام آیتم‌های مشابه هرگز انجام نمی‌گیرد.

 

سنجاق برنامه‌ها به Taskbar

شما می‌توانید آیتم‌هایی که زیاد با آن‌ها سروکار دارید را به نوار وظیفه سنجاق کنید. سنجاق یک آیتم به Taskbar، باعث ایجاد میان‌بری می‌شود که دسترسی سریع‌تر به یک برنامه، پوشه یا پنجره را امکان‌پذیر می‌سازد.

سنجاق یک آیتم آسان است. اگر نام برنامه را می‌دانید کافی است نام آن را در جعبه‌ی جستجو وارد کنید. هنگامی که نام برنامه را در لیست نتایج دیدید، بر روی آن راست‌کلیک کرده و Pin to taskbar را انتخاب نمایید. اکنون هنگامی که نیازمند دسترسی به برنامه هستید کافی است بر روی آیکن سنجاق‌شده در Taskbar کلیک کنید.

راه دیگری که برای یافتن آیتم‌ها جهت سنجاق آن‌ها به Taskbar وجود دارد باز کردن منوی Start و کلیک بر روی دکمه‌ی All apps است. هنگامی که برنامه‌ای که قصد سنجاق کردن آن را دارید را یافتید، بر روی آن راست‌کلیک کرده و از منوی More بر روی Pin to taskbar کلیک کنید.

برای حذف یک آیتم سنجاق‌شده از نوار وظیفه، بر روی آیکن آن راست‌کلیک کرده و Unpin from taskbar را انتخاب کنید. این کار موجب حذف این سنجاق خواهد شد.

شما می‌توانید چینش دکمه‌های مربوط به آیتم‌های باز و سنجاق‌شده را نیز تغییر دهید. برای این کار کافی است بر روی دکمه کلیک کرده و آن را به سمت چپ یا راست در محل دلخواه خود بکشید.

هنگامی که دکمه‌ها در نوار وظیفه در حالت ادغام‌شده قرار گرفته‌اند، کلیک بر روی یک آیتم با چند پنجره، پیش‌نمایش کوچکی از این پنجره‌های باز را نمایان خواهد کرد. قرار گرفتن نشان‌گر ماوس بر روی هر پیش‌نمایش، موجب نمایش پنجره در ابعاد بزرگ خواهد شد و با کلیک بر روی آن نیز پنجره فراخوانی می‌گردد. به عنوان مثال اگر شما سه پوشه در File Explorer باز کنید، این سه پنجره در یک دکمه با هم‌دیگر ادغام می‌شوند. با قرار گرفتن نشان‌گر ماوس روی این دکمه، پیش‌نمایشی از محتویات سه پوشه را ملاحظه خواهید کرد.

دکمه‌های Taskbar، بستن پنجره‌ها را نیز آسان می‌کنند. برای بستن یک پنجره، خواه ادغام‌شده باشد یا خیر، نشان‌گر ماوس را بر روی دکمه‌ی مربوط به آن ببرید. با نمایش تصویر پیش‌نمایش، نشان‌گر ماوس را بر روی آن برده و با ظاهر شدن دکمه‌ی ضرب‌در، روی آن کلیک کنید.

 

استفاده از Alt+Tab و لیست‌های پرش

کلید ترکیبی Alt+Tab و همچنین لیست‌های پرش از قابلیت‌های قدرتمند ویندوز هستند. چرا که اجازه‌ی دسترسی سریع به آیتم‌هایی که با آن‌ها کار می‌کنید را برای شما فراهم می‌کنند.

با فشردن هم‌زمان کلیدهای Alt+Tab، امکان جابه‌جایی آسان میان پنجره‌های باز در ویندوز فراهم می‌شود. این ظاهر که به Flip View معروف است در تصویر 2-12 نمایش داده شده است. Flip View شامل پیش‌نمایش زنده‌ای از تمامی پنجره‌های باز است که به طور مداوم جهت نمایش وضعیت کنونی به‌روز می‌شوند. شما می‌توانید از Flip View به روش‌های گوناگون استفاده کنید. چند تکنیک آن در زیر توضیح داده شده است:

 • کلیدهای Alt+Tab را فشار دهید و سپس کلید Alt را نگه دارید تا Flip View باز بماند.
 • مادامی که کلید Alt را نگه داشته‌اید کلید Tab را فشار دهید تا میان پنجره‌ها بچرخید.
 • کلید Alt را رها کنید تا پنجره‌ای که در حالت انتخاب است نمایش داده شود.
 • برای باز کردن یک پنجره می‌توانید توسط ماوس بر روی آن کلیک کنید.

 

تصویر 2-12 استفاده از Flip View
تصویر 2-12 استفاده از Flip View


به طور پیش‌فرض، Flip View تنها پنجره‌های باز دسکتاپ فعال را نمایش می‌دهد. اگر به طور هم‌زمان از چند دسکتاپ استفاده می‌کنید حتماً مایل هستید تا Flip View پنجره‌‌های باز تمامی دسکتاپ‌ها را نمایش دهد. بدین منظور:

 1. بر روی Start و سپس Settings کلیک کنید.
 2. در پنجره‌ی Settings بر روی System کلیک نمایید. در صفحه‌ی System، روی Multitasking کلیک کنید.
 3. در محدوده‌ی اصلی صفحه، در زیر قسمت Virtual Desktops، گزینه‌ی Pressing Alt+Tab shows windows that are open on را بر روی All desktops تنظیم نمایید.

 

لیست پرش یا Jump List، بعد از راست‌کلیک بر روی یک آیتم موجود در Taskbar نمایش داده می‌شود. هنگامی که یک لیست پرش نمایش داده می‌شود، می‌توانید یک فایل را برای باز شدن انتخاب کنید و یا دستوری با یک کلیک اجرا شود.

بسیاری از اپلیکیشن‌‌ها آیتم‌های اخیراً استفاده‌شده یا آیتم‌های بیش‌تر استفاده‌شده را نمایش می‌دهند. برخی از اپلیکیشن‌ها دارای یک لیست پرش پیشرفته‌تر هستند که اجازه‌ی انجام یک وظیفه در محیط اپلیکیشن را به شما می‌دهند.

ویندوز 10 به شما اجازه می‌دهید که بتوانید آیتم‌ها را نیز به لیست‌های پرش سنجاق کنید. برای این کار کافی است یک آیتم مرتبط به یک برنامه‌ را توسط ماوس بگیرید و آن را روی دکمه‌ی برنامه در Taskbar بکشید و با نمایش گزینه‌ی Pin to آن را رها کنید. با این کار این آیتم با راست‌کلیک بر روی دکمه در Taskbar در محدوده‌ی Pinned به چشم می‌خورد و از این پس به آسانی در دسترس است. به عنوان مثال بعد از سنجاق کردن Microsoft Word به Taskbar مایلید که فایل‌‌هایی که زیاد با آن‌ها سروکار دارید را به لیست پرش Word سنجاق کنید. برای این کار فایل را در File Explorer بیابید، آن را توسط ماوس بگیرید و روی دکمه‌ی سنجاق‌شده‌ی Word در Taskbar رها کنید.

 

در جلسه‌ی بعدی مدرسه‌ی ویندوز 10 ترفندستان با آغاز مباحث فصل سوم، به بررسی نحوه‌ی شخصی‌سازی ظاهر ویندوز 10 خواهیم پرداخت.