فصل دوم: سفارشی‌سازی رابط کاربری ویندوز 10

ویندوز 10 شرکت مایکروسافت، نسبت به تمامی نسخه‌های پیشین ویندوز امکان سفارشی‌سازی‌های بیش‌تری را دارد. قابلیت‌ها و گزینه‌‌های قدرت‌مند جدید و ترکیب شدن آن‌ها با ویژگی‌های قدیمی ویندوز، روش‌های تازه‌ای را برای کار با ویندوز 10 به ارمغان آورده است. شما می‌توانید به شکلی کارآمد وظایف مختلف خود را انجام دهید و سیستم عامل را از راه‌های گوناگون، بهینه و سفارشی کنید.

 

تمام آن‌چه که ما در کلیه‌ی جلسات مدرسه‌ی ویندوز 10 ترفندستان در پی آن هستیم این است که ویندوز 10 آن طور که شما می‌خواهید کار کند. هنگامی که شما به یک خانه یا آپارتمان جدید نقل مکان می‌کنید، فضای اتاق‌ها را آن‌طور که دوست دارید درست می‌کنید. تجربه‌ی کار با ویندوز 10 نیز می‌تواند همین‌گونه باشد.

 

یکی از راه‌های تغییر کارکرد ویندوز 10، سفارشی‌سازی رابط کاربری آن است. منظور از رابط کاربری در هر سیستم عاملی، هر آن چیزی است که شما را به رایانه و اجزای آن متصل می‌کند. رابط کاربری ویندوز 10 شامل سه مورد زیر است:

 • دسکتاپ
 • منوی Start
 • Taskbar

نحوه‌ی نمایش این موارد بستگی به تنظیمات ظاهری ویندوز دارد. همچنین نحوه‌ی عملکرد آن‌ها نیز به تنظیمات سفارشی‌شده و ذخیره‌شده در حساب‌های کاربری ویندوز بستگی دارد. چرا که حساب کاربری شما دارای تنظیمات متفاوت رابط کاربری نسبت به دیگر حساب‌های کاربری ویندوز است. یعنی تغییرات صورت گرفته در رابط کاربری حساب کاربری شما تأثیری در رابط کاربری دیگر حساب‌های کاربری نخواهد گذاشت و تنها مختص آن حساب کاربری خواهد بود.

 

سفارشی‌سازی دسکتاپ

اولین چیزی که پس از روشن کردن رایانه و ورود به ویندوز خواهید دید، دسکتاپ است. دسکتاپ، فضای کاری مجازی شماست و برای این که رایانه‌ی شما سریع‌تر و هوشمندتر کار کند بایستی بر آن تسلط پیدا کنید. لازم به یادآوری است که در فصل اول و بخش «آشنایی با دسکتاپ‌های جدید» به بررسی نحوه‌ی ساخت دسکتاپ‌های جدید و گردش میان آن‌ها پرداختیم.

 

بهینه‌سازی عملکرد رابط کاربری

ویندوز 10 از انیمیشن‌های جلوه‌‌های بصری، محو شدن‌‌های آرام و مستطیل‌های انتخاب با ظاهر شفاف پشتیبانی می‌کند. دسکتاپ ویندوز 10 با فعال بودن این قابلیت‌ها بسیاری زیبا به نظر می‌رسد اما این زیبایی به فاکتورهای زیادی نیز بستگی دارد.

 

در صورت استفاده از یک دستگاه قدیمی و یا کم‌قدرت طبیعتاً ترجیح خواهید داد از این زیبایی کم‌تر بهره ببرید، چرا که هر چقدر از منابع سیستم کم‌تر استفاده شود، عملکرد سیستم افزایش خواهد یافت. این موضوع در نت‌بوک یا تبلتی که تازه خریداری کرده‌اید نیز صدق می‌کند.

 

شما می‌توانید دسکتاپ را با انجام اعمال زیر آن‌طور که مایلید بهینه‌سازی کنید:

 1. در قسمت جستجوی منوی Start، عبارت SystemPropertiesAdvanced را وارد کرده و Enter بزنید تا پنجره‌ی System Properties در حالتی که تب Advanced در حالت انتخاب است باز شود (شما می‌توانید برای دسترسی به این پنجره، از طریق Control Panel نیز اقدام کنید. ابتدا بر روی System And Security و سپس System کلیک کنید. اکنون در سمت چپ پنجره، بر روی Advanced System Settings کلیک نمایید).

  نکته: با توجه به این‌که میان‌برهای فراوانی برای دسترسی به تب‌ها و گزینه‌های مختلف پنجره‌ی System Properties وجود دارد، نیازی نیست که کلیه‌ی این راه‌ها را یاد بگیرید یا به خاطر بسپرید؛ بلکه به جای آن یک روشی که دوست دارید را برگزینید، آن را به خاطر بسپرید و از آن استفاده کنید. یکی از روش‌های محبوب، روشی است که در بالا نیز به آن اشاره شد. همچنین اگر تب Advanced تبی نیست که قصد باز کردن آن را داریم، کافی است پس از باز شدن پنجره بر روی تب مورد نظر کلیک کنیم. و یا به خاطر بپرسیم که SystemPropertiesComputerName تب Computer Name را باز می‌کند، SystemPropertiesHardware تب Hardware را باز می‌کند، SystemPropertiesProtection تب System Protection را باز می‌کند و SystemPropertiesRemote نیز منجر به باز شدن تب Remote می‌گردد.

  نکته: اگر مایل به حفظ کردن دستورات نیستید اما همچنان مایل هستید که از یک راه سریع به System Properties دسترسی پیدا کنید، می‌توانید در قسمت جستجوی منوی Start عبارت SystemPropertiesAdvanced را تایپ کنید. سپس در لیست نتایج بر روی SystemPropertiesAdvanced راست‌کلیک کنید و Open File Location را انتخاب کنید. در File Explorer، بر روی SystemPropertiesAdvanced راست‌کلیک کنید و Pin To Taskbar را انتخاب نمایید. اکنون میان‌بری جهت دسترسی به تب Advanced در System Properties در Taskbar قرار گرفته است. هر زمان که مایل به دسترسی به آن بودید کافی است بر روی آیکن آن در Taskbar کلیک کنید.
 2. در قسمت Performance، بر روی Settings کلیک کنید تا همان‌طور که در تصویر 2-1 می‌بینید، پنجره‌ی Performance Options باز شود. اکنون می‌توانید:
  • گزینه‌ی Adjust For Best Performance را انتخاب نمایید تا کلیه‌ی ویژگی‌های مربوط به زیبایی‌های ظاهری ویندوز غیرفعال شود (بهترین عملکرد) و یا گزینه‌ی Adjust For Best Appearance را انتخاب نمایید تا همگی این ویژگی‌‌ها فعال شوند (بهترین ظاهر).
  • هر یک جلو‌های بصری را به طور دلخواه و مجزا جهت فعال شدن انتخاب نمایید یا تیک هر یک را بردارید تا غیرفعال شوند.
 3. با کلیک بر روی دکمه‌ی OK در دو پنجره‌ی باز، تغییرات را ذخیره نمایید.

 

تصویر 2-1 تنظیم جلوه‌های بصری جهت بهینه‌سازی دسکتاپ
تصویر 2-1 تنظیم جلوه‌های بصری جهت بهینه‌سازی دسکتاپ

 

این اضافات بصری بیش‌ترین تأثیر را بر روی کارایی سیستم خواهند داشت:

 • Animate Controls And Elements Inside Windows: جلوه‌ی بصری جهت محو شدن‌های آرام روی دکمه‌ها و تب‌ها در پنجره‌ها. هنگام غیرفعال بودن، دکمه‌ها حالت براق خواهند داشت و تب‌ها بدون انیمیشن باز خواهند شد.
 • Animate Windows When Minimizing And Maximizing: جلوه‌ی بصری هنگام کمینه کردن و بیشینه کردن پنجره‌ها. هنگام غیرفعال بودن، پنجره‌ها بدون انیمیشن بلافاصله در جایگاه مورد نظر قرار می‌گیرند.
 • Animations In the Taskbar: جلوه‌های بصری هنگام نمایش لیست پرش، پیش‌نمایش پنجره‌ها و دکمه‌های کشویی Taskbar. هنگام غیرفعال بودن، از هیچ انیمیشنی استفاده نمی‌شود.
 • Fade Or Slide Menus Into View: جلوه‌‌ی بصری هنگام نمایش منوها. هنگام غیرفعال بودن، منوها بدون هیچ مکثی نمایش داده می‌شوند.
 • Fade Or Slide ToolTips Into View: جلوه‌‌ی بصری هنگام نمایش پیام‌‌های راهنما. هنگام غیرفعال بودن، پیام‌های راهنما بدون هیچ مکثی نمایش داده می‌شوند.
 • Fade Out Menu Items After Clicking: جلوه‌ی بصری هنگام ناپدید شدن منوها بعد از کلیک بر روی صفحه. هنگام غیرفعال بودن، منوها بدون هیچ مکثی ناپدید می‌شوند.
 • Slide Open Combo Boxes: جلوه‌ی بصری هنگام نمایش لیست‌های آبشاری. هنگام غیرفعال بودن، لیست‌های آبشاری بدون انیمیشن نمایش داده می‌شوند.

 

تسلط بر اجزای دسکتاپ

همانند یک فضای کار واقعی، دسکتاپ نیز می‌تواند به‌هم‌ریخته شود. برنامه‌هایی که اجرا می‌کنید و پوشه‌هایی که باز می‌کنید در محیط دسکتاپ و در پنجره‌‌های مجزا روی هم‌دیگر باز می‌شوند. این پنجره‌های باز می‌توانند سریعاً موجب شوند که دسترسی به صفحه‌ی دسکتاپ سخت شود. برای از بین بردن سریع این به‌هم‌ریختگی، شما می‌توانید برنامه‌ها و پوشه‌های باز را با راست‌کلیک بر روی فضای خالی از Taskbar و انتخاب یکی از گزینه‌های زیر از نو مرتب کنید:

 • Cascade Windows: با قرار دادن پنجره‌ها روی هم‌دیگر و نمایش نوار عنوان هر یک، پنجره‌های باز را منظم می‌کند.
 • Show Windows Stacked: با تغییر اندازه‌ی ابعاد پنجره‌ها و قرار دادن آن‌ها در بالای یک‌دیگر در یک یا چند ستون، پنجره‌‌های باز را منظم می‌کند.
 • Show Windows Side by Side: با تغییر اندازه‌ی ابعاد پنجره‌ها و قرار دادن آن‌ها در کنار یک‌دیگر، پنجره‌‌های باز را مرتب می‌کند.

 

جهت دسترسی سریع به صفحه‌ی دسکتاپ بدون نیاز به مرتب‌سازی پنجره‌ها، می‌توانید از دکمه‌ی کوچک و بی‌عنوان موجود در انتهای سمت راست Taskbar استفاده کنید. این دکمه، Show Desktop نام دارد. شما می‌توانید به طور موقت تمامی پنجره‌های باز را با کلیک بر روی این دکمه ناپدید کنید. با کلیک مجدد روی این دکمه می‌توانید پنجره‌ها را مجدداً در همان وضعیت قبلی خود پدیدار کنید. به جای این کار می‌توانید بر روی فضای خالی از Taskbar راست‌کلیک کرده و Show The Desktop را انتخاب نمایید. سپس با راست‌کلیک مجدد بر روی فضای خالی Taskbar و انتخاب Show Open Windows مجدداً پنجره‌ها را در همان وضعیت فراخوانی کنید.

 

نکته: یک راه سریع‌تر دیگر جهت مخفی کردن و باز نمودن مجدد پنجره‌های باز و نمایش صفحه‌ی دسکتاپ، استفاده از کلید میان‌بر Win+D است.

 

Task View نیز جهت کار با دسکتاپ بسیار کاربردی است. همان‌طور که در فصل اول توضیح داده شد، با استفاده از Task View می‌توانید نسبت به اضافه و حذف دسکتاپ‌ها و گردش میان آن‌ها اقدام کنید. همان‌گونه که در تصویر 2-2 ملاحظه می‌کنید، با کلیک بر روی دکمه‌ی Task View، پیش‌نمایشی از پنجره‌ی باز موجود در دسکتاپ فعال را مشاهده خواهید کرد.

 

شما در حالت پیش‌نمایش Task View می‌توانید:

 • با کلیک بر روی هر پنجره، آن را در جلوی دیگر پنجره‌ها مشاهده کنید.
 • با بردن نشان‌گر ماوس بر روی هر پنجره و انتخاب دکمه‌ی Close موجود در بالای سمت راست آن، هر پنجره‌ای که می‌خواهید را ببندید.

 

نکته: در صفحات نمایش لمسی، عمل بردن نشان‌گر ماوس بر روی یک عنصر امکان‌پذیر نیست. به جای این کار، بایستی بر روی عنصر مورد نظر یک ضربه زد و سپس دکمه یا گزینه‌ی مورد نظر را لمس نمود.

 

تصویر 2-2 Task View پیش‌نمایشی از پنجره‌های باز را در دسکتاپ فعال به تصویر می‌کشد
تصویر 2-2 Task View پیش‌نمایشی از پنجره‌های باز را در دسکتاپ فعال نمایش می‌دهد

 

شما می‌توانید فایل‌ها، پوشه‌ها و میان‌برهای خود را جهت دسترسی آسان و سریع در صفحه‌ی دسکتاپ ذخیره کنید. هر فایل یا پوشه‌ای که از پنجره‌ی File Explorer به دسکتاپ منتقل می‌کنید در آن باقی خواهد ماند. همچنین می‌توانید به جای انتقال فایل‌ها و پوشه‌ها به صفحه‌ی دسکتاپ، با طی کردن قدم‌های زیر، یک میان‌بر (Shortcut) از فایل یا پوشه‌ی مورد نظر خود در دسکتاپ ایجاد کنید:

 1. بر روی آیکن File Explorer در Taskbar کلیک کنید. از طریق پنجره‌ی File Explorer به محلی که فایل یا پوشه مورد نظرتان در آن قرار دارد بروید.
 2. بر روی فایل یا پوشه‌ی مورد نظر راست‌کلیک کنید. در منوی باز شده، از زیرشاخه‌ی Send To بر روی (Desktop (create shortcut کلیک کنید.

 

همچنین شما می‌توانید آیکن‌های سیستمی را نیز به دسکتاپ اضافه کنید. به طور پیش‌فرض، تنها آیکن سیستمی Recycle Bin در صفحه‌ی دسکتاپ به چشم می‌خورد. شما می‌توانید آیکن‌های سیستمی را با طی کردن مراحل زیر در صفحه‌ی دسکتاپ، اضافه یا حذف کنید:

 1. بر روی فضای خالی از صفحه‌ی دسکتاپ راست‌کلیک کنید و روی Personalize کلیک کنید.
 2. در قسمت سمت چپ پنجره‌ی Personalization بر روی Themes کلیک کنید. اکنون در محدوده‌ی اصلی پنجره، در زیر قسمت Related Settings روی Desktop Icon Settings کلیک نمایید. همان‌طور که در تصویر 2-3 ملاحظه می‌کنید، این کار موجب باز شدن پنجره‌ی Desktop Icon Settings می‌گردد.
 3. شما می‌توانید نمایش یا عدم نمایش هر آیکن را با انتخاب یا عدم انتخاب تیک کنار آن مشخص کنید. با کلیک بر روی دکمه‌ی OK تغییرات ذخیره می‌شود.

 

تصویر 2-3 حذف یا اضافه‌ی آیکن‌های دسکتاپ
تصویر 2-3 حذف یا اضافه‌ی آیکن‌های دسکتاپ

 

برخی از آیکن‌های دسکتاپ را می‌توان با راست‌کلیک بر روی هر یک، انتخاب گزینه‌ی Rename، تایپ نام جدید و فشردن دکمه‌ی Enter، تغییر نام داد. به عنوان مثال شما می‌توانید آیکن Recycle Bin را با این روش به «سطل آشغال» تغییر نام دهید.

 

در صورتی که مایل نیستید آیکن یا میان‌بری در صفحه‌ی دسکتاپ موجود باشد کافی است بر روی آن راست‌کلیک کنید و Delete را انتخاب نمایید. سپس در پنجره‌ی تأییدیه نیز بر روی Yes کلیک کنید.

 

هر یک از آیکن‌های سیستمی دارای ویژگی‌ها و کاربردهای خاصی هستند:

 • دسترسی به رایانه‌ها و دستگاه‌های موجود در شبکه‌: دوبارکلیک بر روی آیکن Network، موجب باز شدن پنجره‌ای می‌شود که امکان دسترسی به رایانه‌ها و دستگاه‌های موجود در شبکه‌ی شما را فراهم می‌سازد.
 • دسترسی به Control Panel: دوبارکلیک بر روی آیکن Control Panel موجب باز شدن Control Panel ویندوز می‌گردد که از طریق آن امکان دسترسی به ابزارهای مدیریت و تنظیمات سیستم فراهم می‌گردد.
 • دسترسی به صفحه‌ی System در Control Panel: راست‌کلیک بر روی آیکن This PC و کلیک بر روی Properties موجب نمایش صفحه‌ی System در Control Panel می‌گردد.
 • دسترسی به File Explorer: دوبارکلیک بر روی آیکن هر پوشه موجب باز شدن محتویات پوشه در پنجره‌ی File Explorer می‌گردد.
 • اتصال به درایوهای شبکه: راست‌کلیک بر روی آیکن This PC یا آیکن Network و انتخاب Map Network Drive موجب باز شدن پوشه‌‌های به‌اشتراک‌گذاشته‌شده در شبکه می‌گردد.
 • مدیریت رایانه: راست‌کلیک بر روی آیکن This PC و انتخاب Manage موجب باز شدن کنسول Computer Management می‌گردد.
 • حذف آیتم‌های پاک‌شده: راست‌کلیک بر روی آیکن Recycle Bin و کلیک بر روی Empty Recycle Bin موجب حذف دائم تمامی آیتم‌های موجب در Recycle Bin می‌گردد.
 • بازیابی آیتم‌های پاک‌شده: دوبارکلیک بر روی آیکن Recycle Bin موجب باز شدن Recycle Bin می‌گردد که از این طریق می‌توانید آیتم‌های پاک‌شده را مشاهده کرده و بازیابی کنید.

 

اکنون که با نحوه‌ی اضافه کردن آیتم‌ها به دسکتاپ آشنا شدید، می‌توانید یک آیکن با عملکرد مشابه Show Desktop نیز در صفحه‌ی دسکتاپ ایجاد کنید:

 1. Notepad ویندوز را باز کنید و دستورات زیر را در آن وارد کنید و فایل را در صفحه‌ی دسکتاپ با نام Show.scf ذخیره نمایید:
  [Shell]
  Command = 2
  IconFile = Explorer.exe, 3
  [Taskbar]
  Command = ToggleDesktop
 2. اکنون بر روی این آیکن ساخته‌شده دوبارکلیک کنید تا پنجره‌های باز در دسکتاپ فعال را مخفی کرده و یا دوباره نمایش دهید.

 

 

در جلسه‌ی بعدی مدرسه‌ی ویندوز 10 ترفندستان در ادامه‌ی مباحث فصل دوم، به بررسی سایر سفارشی‌سازی‌های امکان‌پذیر در دسکتاپ خواهیم پرداخت.